Spotkanie wojewody śląskiego z rolnikami: Zapewnienia o zmianach w Zielonym Ładzie i kontroli transportu zboża

Na spotkaniu z rolnikami, które odbyło się w Katowicach, wojewoda śląski Marek Wójcik zapewniał, że polityka Zielonego Ładu ulega przemianom. W kontekście potencjalnego przewozu zboża z Ukrainy przez terytorium Słowacji do województwa śląskiego, obiecał zaangażować odpowiednie służby do intensyfikacji kontroli.

Protest rolników rozpoczął się we środę o 5 rano, koncentrując się wokół Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Ulica Jagiellońska, Lompy, Reymonta i Ligonia zostały zablokowane przez około 50 ciągników. Rolnicy urządzili również punkty informacyjne, gdzie rozdawali owoce i starali się przekonywać miejskich mieszkańców do swoich argumentów. Zakłócenia w ruchu miały trwać do godziny 19.00.

Przed 10:00 wojewoda Wójcik spotkał się z protestującymi rolnikami, wyrażając uznanie dla ich pokojowego protestu. Przyjął od nich listę postulatów, które obiecał przekazać do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wójcik podkreślił, że Zielony Ład jest w trakcie przebudowy. Informował zgromadzonych rolników, że Premier Donald Tusk zapowiedział zmiany w tym programie, zmierzające ku realizacji postulatów rolników. Dodał również, iż protesty przeciwko Zielonemu Ładowi mają miejsce w całej Unii Europejskiej, a Komisja Europejska rozważa możliwości złagodzenia jego wymogów.