pijany kierowca

Świętochłowice: zatrzymanie pijanej 18-latki za kółkiem

Policjanci ze świętochłowickiej komendy podczas patrolu zatrzymali 18-latkę, która bez prawa jazdy, po pijanemu doszkalała swoje umiejętności za kierownicą. Jak tłumaczyła – jest w trakcie realizowania kursu prawa jazdy i chciała trochę poćwiczyć.

Policjanci w trakcie patrolu na ulicy Chorzowskiej, zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki Honda bez włączonych świateł. Kierującą okazała się 18-letnia mieszkanka Świętochłowic, od której wyraźnie czuć było alkohol. Badanie trzeźwości wykazało, że miała ona w organizmie ponad promil alkoholu.

Nastolatka za swoje zachowanie odpowie karnie i na pewno szybko nie pochwali się prawem jazdy.

Zgodnie z kodeksem prawa, kto po pijanemu lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Pamiętajmy również, że nowe przepisy zaostrzyły kary i podwyższyły okres zakazu prowadzenia pojazdu-  z jednego roku na trzy lata i z dziesięciu na piętnaście lat.

Przepisy przewidują również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pod wpływem alkoholu: przy takich zarzutach sąd orzeka świadczenie w wysokości 5 tys. zł, które wpłacane są na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.