Sytuacja kryzysowa na Śląsku związana z intensywnymi opadami deszczu i burzami

W ciągu ostatniej doby w województwie śląskim strażacy byli zmuszeni do interweniowania ponad 150 razy, ze względu na obfite opady deszczu i występujące burze – wynika z danych przekazanych przez służby kryzysowe wojewody śląskiego. W sobotę również przewidywane są burze w tym regionie.

Z raportu sporządzonego przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach wynika, że niekorzystne warunki atmosferyczne spowodowały aż 153 sytuacje wymagające interwencji straży pożarnej na terenie woj. śląskiego. Głównie były to działania na obszarach powiatów tarnogórskiego, mikołowskiego, raciborskiego oraz w miastach Katowice i Sosnowiec.

Intensywne opady deszczu, które rozpoczęły się w piątek po południu, skomplikowały życie kierowcom. Na wielu drogach tworzyły się zalewiska, niekiedy uniemożliwiające przejazd pojazdów.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w sobotę rano wydał dodatkowe ostrzeżenia przed burzami z gradem dla całego województwa śląskiego. Dla południowej części regionu ostrzeżenie ma II stopień, natomiast dla reszty terytorium I stopień. Ostrzeżenia obowiązują od godziny 10 do 20. W powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim przewiduje się wystąpienie burz, które mogą być miejscami bardzo intensywne, z opadami deszczu w ilości od 40 mm do 50 mm oraz porywami wiatru dochodzącymi do 60 km/h. W niektórych miejscach możliwy jest również grad.