Ulicami stolicy Górnego Śląska – co zobaczyć w Katowicach?

Katowice są historyczną i współczesną stolicą Górnego Śląska. Kiedyś było to centrum polskiego przemysłu górniczego. Choć dzisiejsze górnictwo jest zaledwie cieniem dawnych czasów Katowice płynnie, choć nie bez zawirowań, przeszły do rzeczywistości postindustrialnej. Miasto zachowało pochodzące z tamtych czasów charakterystyczne przemysłowe zabudowania. Wiele z nich po odnowieniu stały integralną częścią nowoczesnego, współczesnego miasta i choć nie pełnią one w wielu przypadkach swoich pierwotnych funkcji to nadal dobrze służą mieszkańcom. Katowice to jednak nie tylko przemysł górniczy i jego spuścizna. Dziś stare łączy się z nowym tworząc interesującą dla odwiedzających całość, nowoczesne i jedyne w swoim rodzaju miasto. Zachodzące w świecie przemiany skierowały Katowice i ich rozwój w zupełnie nowym kierunku. Dziś to międzynarodowe i coraz bardziej wielokulturowe miasto staje się coraz bardziej przyjazne turystom, stąd też pojawiają się nowe atrakcje, a już istniejące są starannie odrestaurowywane. Jest więc tu co oglądać. Zaczynamy więc nasz subiektywny przegląd wybranych budynków i miejsc, które warto uwzględnić podczas planowania turystycznego zwiedzania aglomeracji.

Katowice – co warto zwiedzać i zobaczyć w tym mieście?

Centrum miasta oferuje odwiedzającym wiele atrakcji. Są wśród nich zarówno stare kamienice, budynki użytkowe oraz poprzemysłowe jak i nowe obiekty powstałe w ostatnich kilku lub kilkunastu latach.

Dworzec kolejowy

Współczesny dworzec w Katowicach będzie pierwszym obiektem, który zobaczą odwiedzający przybywający do miasta korzystając z komunikacji kolejowej. Przez kilka dekad dworzec mieścił się w starym popeerelowskim budynku, który nie zachwycał swoim wyglądem  i bynajmniej nie był reprezentatywną wizytówką miasta. Obecnie dworzec główny mieści się w wybudowanym w poprzedniej dekadzie od zera nowym budynku, który powstał na miejscu starego. Ten nowoczesny gmach zdecydowanie odmienił widok ścisłego centrum dodając mu atrakcyjności. W przeciwieństwie do starego jest przestrzenny, czysty i jasny. Jest tu dużo sklepów, w których można zaopatrzyć się w prowiant na podróż a także liczne lokale gastronomiczne, kawiarnie i restauracje gdzie można zjeść oczekując na przesiadkę. Z lokali mogą też oczywiście korzystać miejscowi oraz turyści zatrzymujący się tu na dłużej.

Stary dworzec kolejowy

Obiekt ten leży w odległości około 200 metrów od obecnego. Leżący przy ulicy Dworcowej budynek zakończył swoje funkcjonowanie jako dworzec w roku 1972, kiedy to oddano do użytku ten przy ulicy Szewczyka. Obiekt powstał w latach 50.tych XIX wieku i przez wiele dekad był wizytówką miasta. Z czasem jednak popadł w ruinę i dziś trudno uwierzyć, że kiedyś mieściło się tu centrum i było to miejsce spotkań miejscowej śmietanki towarzyskiej. Od niedawna budynek ten odzyskuje stopniowo swój dawny blask. Kilkanaście miesięcy temu część obiektu przeszła gruntowny remont, a w jego odnowionych wnętrzach pojawił się między innymi bank.

Ulica Stawowa

To jedna z najbardziej reprezentatywnych ulic, jaką mogą poszczycić się Katowice. Biegnie ona od skrzyżowania Placu Szewczyka i ulicy 3 Maja aż do ulicy Piotra Skargi. Jest to typowo handlowa ulica, przy której ulokowane jest wiele sklepów oraz lokali gastronomicznych. Poza skrzyżowaniem z ruchliwą ulicą Adama Mickiewicza jest to w zasadzie deptak dla pieszych. Przy ulicy możemy dojrzeć wiele ciekawych atrakcji, jedną z nich jest na pewno fontanna z żabką. Choć ulica pełni funkcję reprezentacyjną to jednak dość daleko jej  do tego aby być typową atrakcją turystyczną. Mimo że znajdują się tu historyczne kamienice, to jednak nie robią one oszałamiającego wrażenia.

Ulica Mariacka

Jest to druga, oprócz przedstawionej wcześniej ulicy Stawowej, reprezentatywnej alei w mieście będącej typowym deptakiem. Podobnie jak ona, ulica Mariacka znajduje się w centrum Katowic. Deptak ciągnie się od ulicy 1 Maja, przez przecięcie z Warszawską i plac Szramka prowadzi odwiedzających pod kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia N.M.P.

Choć jest to generalnie szara ponura ulica, to jednak są tu liczne lokale gastronomiczne, kluby i restauracje nadające jej kolorytu oraz uroku. Nie jest to jednak mimo wszystko główna wizytówka, jaką mogą pochwalić się Katowice. Wyjątkiem jest tu jedynie ostatni odcinek od skrzyżowania z ulicą Francuską do kościoła, który jest dość ładnie odnowiony i imponująco prezentuje się w promieniach słońca.

Budynek III LO im. Adama Mickiewicza

Ten znajdujący się przy ulicy Adama Mickiewicza budynek warto zobaczyć bez cienia wątpliwości. Jest to pięknie wykonana neogotycka budowla wzniesiona w latach 1890-1900. Zaprojektował go ówczesny architekt Józef Perzik. Obiekt zwraca na siebie uwagę ścianami z pięknej czerwonej cegły. Wewnątrz zajmowanego obecnie przez III Liceum Ogólnokształcące budynku znajduje się piękna aula z witrażami okiennymi oraz imponującym malowidłem sufitowym o powierzchni około 30 m2. Imponują także efektowna klatka schodowa wraz z niezwykłymi korytarzami. Z zewnątrz można podziwiać charakterystyczną rozetę.

Dawna łaźnia miejska

jest to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych budynków położonych w centrum. Z zapisów historycznych wynika, że obiekt ten powstał w latach 90.tych XIX wieku. Ich powstanie było inicjatywą lekarza Richarda Holtzego, który był jednym z założycieli miasta i przewodniczącym rady miejskiej. Ku jego pamięci wbudowana została w tablica a przez wiele lat przed wejściem znajdowało się popiersie z wizerunkiem sylwetki założyciela. W latach 1911 i ponownie w 1996-1997 roku gmach przebudowano. Obecnie w jego murach znajduje się inspektorat PZU.

Katowicki Rynek

Katowice mają rynek, który odbiega od stereotypowych wyobrażeń i tego, jak wygląda centralny plac w starych polskich miastach. Tutaj wiele kamienic powstało dopiero w XIX wieku, jednakże do dzisiejszych czasów przetrwały tylko te, których nie wyburzono w okresie PRLu. Widok ten może zdziwić turystów przyzwyczajonych do innego wyglądu tego miejsca w innych miastach. Zaskakiwać może sieć przecinających rynek torów tramwajowych. Jedną z największych atrakcji jest niewątpliwie Sztuczna Rawa, czyli fontanna imitująca rzekę, a dokładnie ściek płynący pod płytą główną rynku. Jej koryto wystylizowano tak, aby możliwie jak najwierniej go oddawało swoim wyglądem. Wzdłuż fontanny stoi szereg ławeczek, z których można skorzystać, dodatkowo stoją tu też pokryte drewnem leżaki z betonu. W minionej dekadzie, w latach 2011-2017, katowicki rynek został przebudowany, dzięki czemu zyskał odmieniony wygląd.

Spodek

Katowice mają atrakcję, która jest rozpoznawalna nie tylko w skali kraju, ale i świata. Jest nim słynna hala w kształcie Spodka. Kształt przypominający UFO jest efektem połączenia stadionu sportowego z salą koncertową. Nietypowa i oryginalna forma talerza ma za zadanie dać odporność na często występujące na tym obszarze wstrząsy, tąpnięcia i inne szkody powstające na skutek górniczej działalności. Odbywają się tu liczne imprezy sportowe jak i koncerty wielkich gwiazd a także rozmaite targi. Na terenie Spodka przez cały rok działają lodowisko, basen, sala gimnastyczna oraz siłownia, a po wcześniejszej rezerwacji można także wziąć udział w zwiedzaniu. Podczas wycieczki jest możliwość obejrzenia panoramy miasta obejmującej widok na wiele znajdujących się w metropolii obiektów, tak historycznych jak i współczesnych.

Spodek wybudowany został w latach 1964 do 1971. Jeszcze na etapie projektu pierwotnie zakładano, że zostanie on postawiony na ówczesnym terenie Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, będącym obszarem dzisiejszego Parku Śląskiego.

Śląski „drapacz chmur”

Ten na pierwszy rzut oka niepozorny wielopiętrowy budynek położony przy ulicach Żwirki i Wigury zdecydowanie góruje nad okolicą. W dawnych czasach był on cudem europejskiej architektury, dziś jest to zwyczajny obiekt nie robiący już szczególnego wrażenia. Dlatego przeciętny przechodzień nie zwróci na niego większej uwagi i minie go jak większość innych budowli.

Budynek wzniesiono w latach 1929-1934 oddając go do użytku w dniu 31 sierpnia. Posiada wykonaną ze stali konstrukcję szkieletową. Na owe czasy, kiedy powstawał był to najwyższy obiekt w Polsce oraz trzeci pod tym względem w Europie. Łącznie posiada 14 pięter nad ziemią oraz 3 kondygnacje znajdujące się pod jej powierzchnią. Jego dach znajduje się wysokości 60 metrów. Dawniej na dachu znajdował się też taras widokowy chętnie odwiedzany przez liczne wycieczki. Można było stąd podziwiać panoramę miasta Katowice w całej rozciągłości. Pierwotnie obiekt miał dwie windy oraz zsypy dla śmieci.

Superjednostka

Choć obiekt ten zainteresuje niewiele osób, to gdy zwiedzamy Katowice warto chociażby zerknąć okiem na ten jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście w samym centrum. Jest to zdecydowanie jeden z największych obecnie mieszkalnych budynków w całym kraju. Żeby go zobaczyć nie trzeba nawet specjalnie nadkładać drogi, gdyż Superjednostka leży w centrum przy Alei Korfantego w niezbyt odległym sąsiedztwie Spodka.

Obiekt zaprojektował Mieczysław Król i w pierwotnym założeniu miał on mieścić oprócz mieszkań także punkty usługowe i handlowe a także przychodnię. Na ostatnim 14 piętrze miała się znaleźć stołówka dla mieszkańców. Budowa trwała w latach 1967-1969, ale pierwsi mieszkańcy wprowadzili się tu już rok po jej rozpoczęciu, w 1968.

Ostatecznie oddany do użytku blok składa się z 3 segmentów a w każdej z nich mamy po 3 klatki schodowe. W sumie w całym budynku jest w sumie 12 wind, jednak zatrzymują się one tylko na wybranych piętrach. Długość całkowita Superjednostki wynosi 187,5 metra i składa się w sumie z 15 nadziemnych kondygnacji oraz jednej podziemnej mieszczącej 200 garaży. 762 mieszkania może zamieszkiwać nawet 3 tysiące ludzi.

Cmentarz żydowski

Kiedy już minęliśmy i obejrzeliśmy z zewnątrz drapacza chmur to możemy odwiedzić znajdujący się nieopodal, przy ulicy Kozielskiej niewielki żydowski cmentarz. Leży on 10 minut drogi od dworca kolejowego. Jego początki sięgają roku 1868 roku, kiedy to lokalna gmina żydowska zakupiła 3 morgi ziemi z przeznaczeniem na nekropolię. Została ona oddana do użytku w dniu 9 września tego samego roku. Pierwszy pochówek miał miejsce w 1869 a pierwszy pogrzeb w roku kolejnym. Od swojego powstania cmentarz był kilka razy powiększany. Podczas Drugiej Wojny Światowej niemieccy okupanci zdewastowali to miejsce. Zachowało się jednak 947 nagrobków w tym te należące do wpływowych żydowskich obywateli mieszkających w Katowicach. Nekropolia jest aktualnie mocno zaniedbana. Naprawy wymagają zarówno budynki jak i ogrodzenie oraz brama. Brama jest zamknięta więc samo zwiedzenie cmentarza nie jest możliwe.

Pałac Goldsteinów

To kolejny obiekt położony w centrum relatywnie blisko dworca kolejowego. Ten niski budynek ulokowany jest przy jednym z boków Placu Wolności. Obecnie mieści się w nim Urząd Stanu Cywilnego, jednak w przeszłości pełnił on różne inne funkcje.

Posiadłość i stojący na jej terenie pałac należały w 1872 roku do braci Goldstein, którzy byli właścicielami tartaków w wielu miastach zarówno Rosji jak i Prus. Po pożarze tartaku w Katowicach w 1892 roku braci postanowili zamknąć swój lokalny interes i sprzedać willę. W późniejszym czasie pałac był siedzibą różnych stowarzyszeń, a przez jakiś czas mieściło się tu później kino „Przyjaźń”, bank oraz restauracja. Od 2010 roku obiekt działa jako Pałac Ślubów. Przeprowadzona renowacja obiektu pozwoliła choć w części przywrócić mu dawny blask.

Pałac w Załężu

Ten zabytkowy dworek powstały już w XVI wieku znajduje się przy placu Londzina, który skąd inąd również warto zobaczyć. Wśród mieszkańców Katowic obiekt ten bywa nazywany „Gruszka placem”. Odwiedzając gmach możemy przyjrzeć się temu, jak niegdyś mieszkali i żyli na codzień właściciele tutejszych folwarków. W przeszłości w budynku mieściły się między innymi Górniczy Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego oraz przedszkole. Obecnie miejsce to służy jako prywatny szpital.

Katedra Chrystusa Króla

Ten katolicki kościół ma coś wspólnego ze słynną świątynią Sagrada Familia w Barcelonie. Tym co łączy oba budynki jest rekordowo długi czas budowy. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że Katowice mogą pochwalić się jej ukończeniem, natomiast ten w katalońskiej stolicy ciągle znajduje się w budowie. Bryła i wykończenie kościoła utrzymana jest w klasycystycznym stylu. Będąc w środku nie sposób przeoczyć masywnych kolumn w kremowym kolorze oraz łukowych sklepień pod sufitem. Ogrom i monumentalny charakter świątyni powodują, że każdy poczuje i zobaczy dosłownie jaki jest mały.

Kościół ewangelicko-augsburski Zmartwychwstania Pańskiego

Ten pierwszy znajdujący w Katowicach murowany kościół stoi przy ulicy Warszawskiej 18. Obiekt zbudowano jest w stylu neoromańskim a w jego architekturze są wyraźnie widoczne wpływy architektury bizantyjskiej oraz włoskiego renesansu. Jego budowa trwała w latach 1856-1858. W roku 1887 roku w ramach rozbudowy świątyni zyskała ona dwie dodatkowe wieżyczki. Kolejny raz budynek powiększany był w latach 1897-1902. Z kolei na przełomie XX i XXI wieku kościół przeszedł gruntowny remont.

Katowice kulturalnie i muzealnie – jakie miejsca odwiedzić?

Katowice mają wiele w tym względzie do zaoferowania. Zarówno w samym centrum jak i poza nim liczne obiekty i instytucje kulturalne otwierają przed przyjezdnymi i mieszkańcami swoje podwoje. Oto lista wybranych z nich.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe

Katowice posiadają szczególne miejsce poświęcone kulturze nazwane Strefą Kultury. W jego skład wchodzą trzy instytucje. Międzynarodowe Centrum Kongresowe jest pierwszym z nich obok Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Muzeum Śląskiego. Centrum Kongresowe znajduje się na terenie sąsiadującym ze Spodkiem. Jest obiektem stosunkowo młodym obiektem powstałym w latach 2011-2015. Na dachu tego budynku w kształcie prostopadłościanu znajduje się zielony trawiasty dach z „doliną” dzielącą powierzchnię na dwie części. Ta sztuczna „Zielona Dolina” jest jednocześnie placem spacerowym dostępną dla spacerowiczów z dodatkowym punktem widokowym, z którego można podziwiać panoramę centrum miasta.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

Druga z instytucji wchodząca w skład Strefy Kultury znajdująca się pośrodku, pomiędzy dwiema pozostałymi. Budynek robi niewątpliwie wrażenie, kiedy patrzy się na niego z zewnątrz. Ten nowoczesny gmach oddany został do użytku w 2014 roku jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. Znajdująca się wewnątrz obiektu imponująca sala koncertowa posiada doskonałą akustykę. Obiekt funkcjonuje jako centrum koncertowe dlatego też jego zwiedzanie nie jest możliwe w każdej sytuacji. Wstęp w tym celu jest możliwe niezmiernie rzadko, najczęściej podczas Dni Otwartych.

Choć budynek jest nowy to sama Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia działa już od ponad osiemdziesięciu lat. Wcześniej funkcjonowała w starym obiekcie i jeździła z trasami koncertowymi po całym świecie.

Muzeum Śląskie

Jest to trzeci element wchodzący w skład katowickiej Strefy Kultury. Jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce, które funkcjonuje w obecnym budynku od 2015 roku. Jako instytucja Muzeum Śląskie istnieje od roku 1929 i przez cały czas swojego istnienia prezentowało odwiedzającym ogromną ilość ekspozycji. Obecna siedziba o nowoczesnej konstrukcji znajduje się na terenach dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Zdecydowana większość przestrzeni ekspozycyjnej znajduje się w dawnych zaadaptowanych do celów muzealnych powierzchni, z których większość znajduje się pod ziemią. Na powierzchni znajdują się nowoczesne budynki w kształcie geometrycznych brył stanowiących połączenie historii z nowoczesnością. Integralną częścią kompleksu muzealnego jest wieża widokowa znajdująca się na szczycie dawnej wieży wydobywczej szybu „Warszawa II”.

Na poszczególnych poziomach podziemnych znajdują się liczne ekspozycje, wśród których jest wiele pobudzających wyobraźnię instalacji i interaktywnych rozwiązań pozwalających na różnego rodzaju zabawy ze światłem i dźwiękiem. Obejrzeć można tu realistycznie zrekonstruowane pomieszczenia. Wielość propozycji oraz ekspozycji pozwala na zagospodarowanie wielu godzin, podczas których można zapoznać się z historią Śląska.

Nowe budynki muzeum stały się swego rodzaju symbolem przemian dokonujących się w regionie Górnego Śląska. Jej wyrazem jest ulokowanie go na terenie dawnej kopalni. Symbolem tego jest stary kopalniany szyb udostępniony zwiedzającym w postaci tarasu widokowego. Ekspozycje podziemne i taras widokowy są oddzielnie biletowane.

W ramach poszczególnych ekspozycji można oglądać wiele dzieł malarskich, dzieł sztuki sakralnej a także innego rodzaju eksponatów archeologicznych, w tym między innymi kostiumów.

Akademia Muzyczna

Katowice mają własną Akademię Muzyczną. Znajduje się ona w budynku Zakładu Doskonalenia Zawodowego, który ukazuje się oczom po wyjściu z tunelu za torami. Ten zabytkowy obiekt jest doskonale widoczny gdy dojeżdżamy pociągiem do dworca głównego w centrum miasta. Gdy słońce pada na jego fasadę daje to piękny widok, którego nie są w stanie wiernie oddać nawet zdjęcia.

Obecny budynek akademii swoją historią sięga do roku 1864, kiedy to została w nim uruchomiona niemiecka szkoła zawodowa. W latach 20.tych XX wieku gmach był przedwojenną historyczną siedzibą Sejmu Śląskiego, gdzie pierwsza sesja odbyła się 10 października 1922 roku. W ostatnich latach budynek przeszedł kompleksowy remont, w ramach którego odnowiono między innymi aulę im. Bolesława Szabelskiego.

Teatr Śląski imienia Stanisława Wyspiańskiego

Śląski teatr jest pozycją obowiązkową na liście zwiedzania Katowic. To jeden z głównym punktów na kulturalnej mapie gdzie znajduje się największa scena dramatyczna na całym Górnym Śląsku. Budynek stoi w głównej części stolicy województwa więc łatwo do niego trafić z innych regionów, z wielu miejsc noclegowych. Na deskach Teatru Śląskiego premierę miało w całej historii wiele wybitnych dzieł dramatycznych stworzonych w śląskim dialekcie oraz liczne adaptacje śląskich tekstów.

Muzeum Historii Gitary

Jest to jedno z wielu muzeów, jakimi mogą przyciągnąć Katowice. To propozycja idealna dla miłośników tej popularnej popularnej muzycznej rozrywki, jaką jest gra na gitarze. Muzeum założyli miłośnicy sprzętu muzycznego. Zgromadzili oni w swoich zbiorach ponad 70 różnego rodzaju gitar pochodzących z całego świata. Muzeum ulokowane jest w kamienicy przy ulicy Krzywej. W ramach zwiedzania można tu poznać między innymi genealogię i pochodzenie instrumentów gitarowych.

Galeria Szyb Wilson

Galeria szyb jest nietypowym i oryginalnym miejscem na terenie Katowic. Można tu obejrzeć piękne prace mało znanych młodych artystów, w tym malarzy, grafików, fotografów oraz performerów. Eksponaty te wystawiane są w byłych szybach kopalnianych kopalni „Wieczorek” mającej 200-letnią historię. Łączna powierzchnia wystawowa Galerii wynosi 2,5 tysiąca m2.

Walcownia, czyli Muzeum Hutnictwa Cynku

Leżąca w Szopienicach walcownia jest ciekawym i udanym przykładem rewitalizacji terenu poprzemysłowego. Znajdujący się tu niegdyś zakład zamknięto w roku 2002 jednak dopiero 15 lat później obiekt Walcowni znalazł się na liście obiektów na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Od tej pory jest udostępniony do zwiedzania

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

Zwiedzając Katowice należy mieć na względzie ich specyfikę i historyczne uwarunkowania. Wiadomo, że jest to miasto, które wyrosło na przemyśle wydobywczym. Do dziś są tu obiekty będące świadectwem dawnych czasów. Aby usystematyzować wiedzą na ich temat i ułatwić przyjezdnym ich poznanie powstał Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego obejmujący najważniejsze z nich. Ta tematyczna trasa zawiera ponad 40 pozycji rozmieszczonych na terenie całego Górnego Śląska. Część spośród nich znajduje się w Katowicach więc w ramach odkrywania miasta warto uwzględnić je w swoich planach. Oprócz Nikiszowca, Giszowca czy Galerii Szyb Wilson można odwiedzić także omówione powyżej Muzeum Śląskie lub np Walcownię Cynku.

Szlak Moderny

Katowice to także całe mnóstwo budowli zbudowanych w modernistycznym stylu rozmieszczonych w różnych punktach miasta. Podobnie do szlaków zabytków powstał więc taki, dzięki któremu zobaczymy takie obiekty jak Gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Sejmu Śląskiego, Gmach Urzędu Skarbowego albo Drapacz Chmur. Całość trasy liczy około 5,5 kilometra.

Katowice i odpoczynek wśród zieleni

Choć same Katowice kojarzą się od wielu dekad z przemysłem górniczym, brudem i zanieczyszczeniem to jednak stopniowo się to zmienia. W samym mieście i po sąsiedzku znajduje się wiele zielonych miejsc, gdzie można odetchnąć i odpocząć od miejskiego zgiełku.

Dolina Trzech Stawów

Dolina ta to jedno z najbardziej urokliwych miejsc położonych, o dziwo, w środku Katowic. Park nazywany przez Ślązaków „Sztauwajery” leży w bezpośrednim sąsiedztwie używanego przez Aeroklub Śląski lotniska Muchowiec .Jest to swego rodzaju podmiejska oaza z licznymi ścieżkami rowerowymi i punktami wypożyczania jednośladów, terenami do biegania i boiskami do siatkówki. Jest tu także plaża, gdzie w lecie można się poopalać. W tym miejscu odbywają się też liczne koncerty. Dla większego komfortu odwiedzających przyjezdnych tutejsze pole namiotowe wyposażone w ciepłe prysznice i foodtracki. Jest to duży i piękny kompleks leśno–sportowy doskonały na spędzenie wolnego czasu.

Park Śląski

Mało kto nie słyszał o znajdującym się w centrum aglomeracji Parku Śląskim. Jest to drugi największy tego rodzaju park pełny zieleni znajdujący się w Europie. Pod względem powierzchni przewyższa nawet słynny nowojorski Central Park. Na powierzchni 620 ha leżą między innymi Śląskie Wesołe Miasteczko, Planetarium, ZOO, Stadion Śląski oraz Park Etnograficzny. Dodatkową atrakcją jest możliwość podziwiania parku z wysokości dzięki kursującej kolejce gondolowej lub krzesełkowej.

Rezerwat Las Murckowski

Oto położony tylko kilka kilometrów od centrum Katowic rezerwat przyrody. Sam rezerwat stanowi niewielką część tego leżącego na ponad 90 km2 powierzchni Lasu Murckowskiego. Terytorialnie tylko część leży w granicach stolicy Górnego Śląska. Reszta podlega pod Tychy oraz Mysłowice. W tym wyjątkowym miejscu z pewnością miłośnicy przyrody, ale też i inni odwiedzający będą mogli odpocząć od zgiełku i hałasu. Występuje tu wiele chronionych gatunków zwierząt. Jest to idealne miejsce gdzie można wybrać się na wycieczkę rowerową bądź spacer.

Park Kościuszki

To zdecydowanie największy park leżący w granicach miasta. Jest to leżący zaledwie kilkanaście minut drogi od centrum teren rekreacyjny chętnie odwiedzany przez mieszkańców oraz przyjezdnych. To tu znajduje się między innymi słynna wieża spadochronowa oraz zbudowany w 1510 roku Kościół św. Michała Archanioła będący najstarszym obiektem sakralnym na terenie miasta Katowice.

Historyczne dzielnice, które warto odwiedzić

Miasto Katowice składa się z wielu, często bardzo różniących się swoją specyfiką,  odmiennych od siebie dzielnic założonych w różnych okresach. Oto kilka z nich.

Nikiszowiec

Dzielnica ta liczy sobie ponad 100 lat w Katowicach. Popularny Nikisz to budynki zbudowane z pięknej czerwonej cegły w pięknym stylu, przypominającym małe angielskie miasteczka. Osiedle powstało początkiem XX wieku pod kątem górników pracujących w pobliskiej kopalni. Poza domami mieszkalnymi są tu również sklepy, szkoły oraz kościół a także inne punkty świadczące usługi.

Osiedle Giszowiec

To kolejna historyczna dzielnica robotnicza na terenie miasta Katowice. W rzeczywistości jest to w połowie park a w połowie małe miasteczko. Znajdują się tu tereny zielone przeplatane jednorodzinnymi domkami mieszkalnymi a całość otoczona jest autostradami. Niewielka, wynosząca zaledwie 6 km odległość od ścisłego centrum aglomeracji czyni ją bardzo łatwo dostępną. Można więc tu przyjechać w weekend lub inny wolny dzień i w spokoju poświęcić się odkrywaniu starej zabudowy. Gdy już napatrzymy się na domy zawsze można odpocząć w cieniu drzew, wśród zieleni. Osiedle zbudowane zostało przez Niemców na początku XX wieku. Jego dzisiejsza spolszczona nazwa Giszowiec pochodzi od nazwiska niemieckiego mieszczanina i kupca Georga von Giesche. W okresie PRL-u obszar ten funkcjonował pod nazwą „Osiedle im. Stanisława Staszica”. Można śmiało powiedzieć, że Giszowiec pozostaje w pewnego rodzaju opozycji do Nikiszowca, ze względu na kontrastowy sposób zagospodarowania przestrzennego tego terenu.

Dzielnice Koszutka i Bogucice

Obie dzielnice leżą na północ od Śródmieścia. To tu mieszczą się główne instytucje kulturalne miasta Katowice. Można zobaczyć tu między innymi Śląski Instytut Sztuki Filmowej, siedzibę telewizji Silesia a także wspomniane wcześniej gmachy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia czy Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Zdecydowana większość przyjezdnych kojarzy tą część miasta ze słynnym spodkiem.

Brynów

Ta dzielnica z kolei leży w zachodniej części. Znajduje się tu sporo istotnych z punktu widzenia historii miasta Katowice obiektów. Tutaj leży między innymi Kopalnia Węgla Kamiennego „Wujek”, gdzie miała miejsce brutalna pacyfikacja strajkujących górników dokonana przez oddziały ZOMO w grudniu 1981 roku. O wydarzeniach tym przypomina stojący na terenie kopalni pomnik w kształcie krzyża oraz znajdująca się przy ulicy Wincentego Pola 65 Izba Pamięci.

W Brynowie, w Parku Kościuszki stoi też inny obiekt pamiętający burzliwe czasy. Jest nim wieża spadochronowa będąca jednym z punktów oporu przed niemiecką agresją we wrześniu 1939 roku. Jest to miejsce , gzie poległo wielu polskich obrońców Katowic.

Na terenie Brynowa stoi też najstarszy z zabytków w Katowicach jakim jest wspomniany już wcześniej drewniany kościół św. Michała Archanioła z XVI wieku. Do Parku Kościuszki trafił on w 1938 roku po przeniesieniu ze wsi Syrynia. Pierwotnie według planów ówczesnych włodarzy miasta Katowice miał wokół niego powstać historyczny skansen. Plany te jednak przerwała w 1939 roku Druga Wojna Światowa.

Katowice są miastem, w którym przemysłowa przeszłość splata się z poindustrialną współczesnością. Mimo zachodzących wciąż zmian i przeobrażeń przemysłowa rzeczywistość, na której wyrosło miasto jest i zawsze będzie stanowić integralną część jej historii. Ślady te są i będą jeszcze długo widoczne i nikt ani nic nie jest w stanie ich wymazać. Przemysł ukształtował to miasto nadając mu specyficznego charakteru i warto o tym pamiętać, gdyż jest to część lokalnego dziedzictwa. Nic więc dziwnego, że dba się tu o obiekty i budynki będące pozostałością minionej epoki, z których część znalazła się w mniejszym opracowaniu.