Unia Europejska pokryła koszty przygotowania 24 mieszkań dla uchodźców z Ukrainy w Katowicach

Do dyspozycji uchodźców z Ukrainy w Katowicach zostanie oddanych 24 mieszkań. Są one już po gruntownym remoncie, umeblowane i zaopatrzone we wszystkie niezbędne sprzęty do codziennego użytku. W najbliższym czasie planowany jest nabór osób zainteresowanych. Koszty związane z przygotowaniem mieszkań pokryła Unia Europejska.

Mieszkania zostały przygotowane dla uchodźców głównie w dwóch dzielnicach Katowic: Ligocie i Szopienicach, ale kilka z nich znajduje się również w Śródmieściu oraz Bogucicach. W sumie jest to 11 jednopokojowych lokali oraz 13 dwupokojowych. Mimo, że są one oficjalnie klasyfikowane jako mieszkania socjalne, ich standard wykracza poza standard typowych lokali socjalnych dostępnych w Katowicach. Wszystkie są odnowione, posiadają centralne ogrzewanie i są kompletnie umeblowane. Szczególnie warto wspomnieć o kuchniach, które zostały wyposażone w meble takie jak szafka zlewozmywakowa, szafki wolnostojące oraz wiszące, stół i krzesła, a także lodówkę, pralkę oraz czajnik elektryczny. Poza tym w mieszkaniach znajdują się wersalki, rozkładane fotele służące do spania, szafy, komody, stoliki kawowe, biurka i fotele biurowe, a także zestawy garnków i patelni, komplety szklanek, talerzy, sztućców, deski do krojenia, zestaw noży kuchennych, wieszak łazienkowy, zestaw ręczników, kołdry, koce oraz poduszki.

Warto jednak zaznaczyć, że mieszkania te będą użyczane uchodźcom, a nie wynajmowane. Mimo że na pierwszy rzut oka może to wydawać się nieistotne, z punktu widzenia prawa ma to duże znaczenie. Zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju w przypadku użyczenia mieszkania nie stosuje się przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów czy mieszkaniowym zasobie gminy. Mówiąc najprościej, w sytuacji użyczenia mieszkania lokal jest łatwiejszy do odzyskania.