W Katowicach ruszyły przygotowania do rozpoczęcia nowego sezonu programu rower miejski.

Wszystko wskazuje na to, że dotychczasowy operator Nextbike będzie nadal obsługiłał Katowicki rower miejski. PKM Katowice zakończyło przetarg na obsługę programu. Tegoroczna edycja ma wystartować już 1 kwietnia a wstępny termin zakończenia to koniec sierpnia jednak z możliwością przedłużenia trwania programu.

„To będzie już ósmy rok funkcjonowania systemu rowerów miejskich w Katowicach, który cieszy się wciąż rosnącą popularnością. W ubiegłym roku odnotowaliśmy ponad 200 tys. wypożyczeń. Dlatego podjąłem decyzję, że stawiamy na rozwój miejskiego systemu, który od 1 kwietnia będzie dostępny dla mieszkańców na dotychczasowych zasadach. Zanim zarządzanie systemem przejmie Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, chcemy dać możliwość korzystania z roweru miejskiego naszym mieszkańcom, dlatego ogłosiliśmy przetarg na wyłonienie operatora systemu w Katowicach”. – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Do przetargu na obsługę Katowickiego roweru miejskiego zgłosiła się firma Nextbike Polska, która jest dotychczasowym operatorem programu, Firma ta zobowiązała się obsłużyć system rowerowy za 3,5 mln zł, a w razie przedłużenia programu wyceniła ona każdy miesiąc na kolejne 700 tys. zł. Obecnie przeprowadzana jest formalna weryfikacja. Po niej może zostać podpisana umowa, z wykonawcą która będzie obowiązywała pomiędzy 1 kwietnia a 31 sierpnia z możliwością przedłużenia na kolejne miesiące. Okres ten może wydawać się krótki w porównaniu z poprzednimi larami. Jest to spowodowane planowanym startem Programu roweru metropolitarnego. Program ten będzie obsługiwał nie tylko Katowice, ale również miasta ościenne. Nim jednak wystartuje rozszerzona wersja programu w Katowicach wystartuje po raz ósmy program rower miejskiego by mieszkańcy jak co roku mogli korzystać z rowerów od początku wiosny.

Zgodnie ze szczegółami przetargu, do dyspozycji mieszkańców zostanie przekazane 906 jednośladów pośród których ma znaleźć się 20 rowerów typu cargo, dzięki którym będzie można przewozić ładunki do 100 kg lub do czwórki dzieci (ponieważ rowery cargo będą wyposażone w zestaw czterech pasów bezpieczeństwa dla małych pasażerów). Do obowiązków firmy Nextbike należeć będzie oczywiście również serwis rowerów, obsługa strony internetowej programu czy aplikacji. Oczywiście do należytego serwisu operator będzie musiał w ramach projektu dokonać zakupu części zamiennych oraz części niezbędnych do przeprowadzenia napraw. Rowery będą czekały na mieszkańców w 125 stacjach roweru miejskiego. Będą one oczywiście dostępne przez całą dobę.