Województwo śląskie otrzyma 710 milionów złotych w ramach rządowego programu ekologicznego

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Katowicach, Mateusz Pindel, przekazał informację dotyczącą finansowania rządowego programu Czyste Powietrze. Jak zapowiedział, do roku 2029 województwo śląskie otrzyma z programu FEnIKS wsparcie finansowe w wysokości 710 milionów złotych. Prezes Pindel podkreślił, że procedura przekazywania środków przebiega bez zakłóceń i opóźnień.

Podczas poniedziałkowego wywiadu dla Radia Katowice Mateusz Pindel odpowiadał na pytania dotyczące regularności przekazywania funduszy z programu Czyste Powietrze. Zapytany o kwestię rzekomych zaległości w płatnościach z końca poprzedniego roku, prezes zapewnił, że obecnie katowicki Fundusz realizuje wypłaty „na bieżąco”.

Prezes Pindel docenił pracę Premiera Donalda Tuska oraz Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski. Dzięki ich staraniom fundusze na Czyste Powietrze zostały zabezpieczone przez odblokowanie KPO. Hejtman katowickiego WFOŚiGW podkreślił, że to efekt wielkiej pracy tych dwóch osób.

Pindel ujawnił również, że 16 kwietnia podpisał umowę o przystąpieniu do programu Czyste Powietrze w ramach FEnIKS – Funduszy Europejskich na Infrastrukturę Klimatu i Środowisko. Dzięki temu śląskie otrzyma 710 milionów złotych w latach 2024-2029.

Prezes poinformował także, że do tej pory do Funduszu w ramach programu Czyste Powietrze wpłynęło ponad 122 tysiące wniosków na łączną kwotę 3 miliardów złotych. Z tej sumy beneficjenci otrzymali już blisko 1,3 miliarda złotych. Te liczby dowodzą, jak ważne są te fundusze i jak znacząco przyczyniają się do poprawy jakości powietrza na Śląsku – skwitował prezes Pindel.