Wsparcie Polski dla potrzebujących dzieci z Afryki: Nieoceniona pomoc ortopedów w Zambii

Ortopedzi z Polski, w tym specjaliści z terenu województwa śląskiego, powrócili niedawno z misji humanitarnej w Zambii. Głównym celem ich wyprawy było zapewnienie profesjonalnej pomocy medycznej dzieciom, które tej pomocy najbardziej potrzebowały. W ramach swojej misji, przeprowadzili 11 niezbędnych operacji na młodych pacjentach oraz udzielili konsultacji dla licznych chorych, wśród których były również niemowlęta. Zaangażowanie tych lekarzy jest częścią szerszej inicjatywy prowadzonej przez Fundację „Afriquia”, która już po raz drugi wysłała swoją medyczną ekipę do Zambii.

Przez ostatnie pięć lat, polscy lekarze zaangażowani w działania Fundacji „Afriquia” przeprowadzili około 80 operacji w Rwandzie. W ramach swojej misji, założyli także klinikę specjalizującą się w leczeniu bólu, przekazali sprzęt medyczny wart półtora miliona złotych oraz przeszkolili prawie 150 lokalnych specjalistów medycznych. Teraz Fundacja „Afriquia”, mająca swoją siedzibę w Chorzowie, rozpoczyna swoje działania na terenie Zambii.

Sytuacja zdrowotna w Zambii jest skomplikowana. Ochrona zdrowia jest tam płatna, a dostęp do kwalifikowanych specjalistów medycznych, leków, środków odkażających oraz podstawowego sprzętu medycznego jest ograniczony. Mimo tych przeciwności, rodziny z całego regionu oraz z sąsiednich krajów takich jak Mozambik czy Zimbabwe, przybywają do Zambii w poszukiwaniu pomocy dla swoich dzieci.