Wybory do Sejmu i Senatu tuż tuż. Premier Mateusz Morawiecki gościem Radia Katowice

Za dwa dni, obywatele ruszą do urn wyborczych, by oddać głosy w wyborach do Sejmu i Senatu. W kontekście nadchodzących wyborów, cały tydzień zapraszamy czołowe postacie z list wyborczych do rozmów. W ten piątek, na naszej antenie Radia Katowice mamy okazję gościć Mateusza Morawieckiego, Premiera Polski, który jest numerem jeden na katowickiej liście Prawa i Sprawiedliwości.

Zaproszenie do dyskusji skierował Zdzisław Makles. „Dzień dobry państwu. Naszym dzisiejszym gościem jest prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki. Witam serdecznie pana premiera i naszych słuchaczy” – powiedział Makles.

Panie Premierze, na nadchodzących niedzielnych wyborach parlamentarnych, jest pan liderem katowickiej listy Prawa i Sprawiedliwości. Jako że rozmawiamy na żywo w Radiu Katowice, pierwszym tematem naszej dyskusji będzie górnictwo, przyszłość kopalń węgla oraz kwestia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zima nadciąga nieubłaganie – czy mamy wystarczającą ilość węgla zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i dla ciepłowni?

„Gwarantuję, że zapasy węgla są wystarczające. Cieszę się, że poruszył pan temat bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ to właśnie od dostępności polskiego węgla zależy nasze bezpieczeństwo energetyczne. Doświadczyliśmy tego na własnej skórze ostatniej zimy, kiedy brakowało nam węgla i musieliśmy go importować. Dlatego też jesteśmy zdeterminowani wykorzystać nasz krajowy zasób – polski węgiel, i będziemy to robić tak długo, jak będzie to konieczne. Przecież nie zawsze możemy polegać na energii z wiatru czy słońca. Musimy mieć stabilny dostęp do energii, który obecnie możliwy jest jedynie dzięki wykorzystaniu gazu lub węgla. Wybieramy jednak ten drugi surowiec, gdyż gaz jest drogi, a węgiel pochodzi z naszego kraju i chcemy go używać” – odpowiedział premier.