23-letni Jong-Jie Yin z Chin triumfuje w XI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

Podczas piątkowego finału XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, który odbył się w Katowicach, zwycięzcą okazał się 23-letni dyrygent pochodzący z Chin, Jong-Jie Yin. Drugie miejsce na podium zdobył niemiecki dyrygent urodzony w Rosji, Siergiej Simakov, natomiast brązowy medal przypadł w udziale reprezentantowi Izraela, Michaile Mering.

Informacje o wynikach konkursu przekazał publiczności zgromadzonej w piątkowy wieczór w Filharmonii Śląskiej w Katowicach francuski maestro Patrick Fournillier, pełniący funkcję przewodniczącego jury. Zaznaczył on przy tym wysoki standard zawodów oraz podkreślił trudności, które napotkali jurorzy przy dokonywaniu wyboru.

Fournillier chwalił postawę jurorów, podkreślając ich uczciwość i życzliwość wobec wszystkich konkurujących. „Działaliśmy w duchu wzajemnej życzliwości, zrozumienia i szacunku dla każdego z uczestników” – mówił Fournillier, jednocześnie zapraszając na sobotni koncert laureatów oraz ceremonię wręczenia nagród.

Trzy równorzędne wyróżnienia przypadły reszcie dyrygentów, którzy dotarli do finałowej szóstki. Są to: Maria Fuller z Kanady, Sukjong Kim z Korei Południowej oraz Joonas Pitkaonen z Finlandii.