katowice-stawowa

Zabytki Katowic: Ulica Stawowa

Katowice to jedno z największych miast na Śląsku, które nie może narzekać na brak uwagi ze strony odwiedzających. W mieście – poza świetną kuchnią i rozrywką – znajduje się wiele zabytków i unikalnych obiektów, jakie można obejrzeć podczas rekreacyjnego spaceru ulicami Katowic. Jedną z najbardziej nietypowych budowli w tej miejscowości jest oczywiście Spodek. Natomiast jedną z najpiękniejszych ulic na relaksujące spacery jest zabytkowa ul. Stawowa.

Ulica Stawowa, zwana także katowickim deptakiem, ciągnie się od ulicy Piotra Skargi do ulicy 3 Maja. Jest to przede wszystkim ulica handlowa, wzdłuż której położone są liczne sklepy i butiki, a także rozmaite punkty usługowe i gastronomiczne. Ulica Stawowa to także piękne kamienice, które idealnie komponują się z rozwiązaniami współczesnej infrastruktury.

Katowicki deptak otrzymał swoją nazwę od wielkiego stawu, który mieścił się na terenie dzisiejszego Supersamu. Zbiornik ten zaopatrywał w wodę m.in. hutę Martę, która prowadziła swoją działalność na terenie miasta w latach 1852-1928. Natomiast po rozebraniu zakładu na jego miejscu powstał jeden z największych bloków mieszkalnych w kraju.

Możesz też zobaczyć, jak postępują prace remontowe nad deptakiem w Jeleniej Górze, odwiedzając www.infojelenia.pl.

Stawowa jednym z najbardziej zatłoczonych deptaków w Katowicach

Przez ulicę Stawową każdego dnia przewijają się tłumy ludzi, którzy śpieszą do pracy, robią zakupy albo korzystają z przyjemnego spaceru. Będąc na deptaku, warto zatrzymać się na chwilę przy uroczej fontannie z żabką – idealne miejsce do pstryknięcia sobie pamiątkowej fotki.

Jeżeli szukamy jednych z najlepszych miejsc w Katowicach na spacery rodzinne lub romantyczne, możemy być pewni, że ulica Stawowa definitywnie nas nie zawiedzie. Jednak należy też zaznaczyć, iż, pomimo tego, że ul. Stawowa uważana jest za deptak, mniej-więcej w połowie przecina ją ruchliwa ul. Mickiewicza. Warto mieć to na uwadze, szczególnie jeśli wybieramy się na spacer z dziećmi.

A tutaj opisujemy historię katowickiego Spodka – jednej z najbardziej nietypowych w Europie.