Katowice jako miasto jest miejscem, gdzie industrialna przeszłość łączy i przenika się z postindustrialną współczesnością. Jako miejsce będące historycznym i współczesnym centrum Górnego Śląska Katowice pełnią ważną rolę. Kiedyś była to krajowa stolica przemysłu górniczego lecz dziś coraz częściej Aglomeracja Śląska kojarzy się już z innymi rzeczami i aspektami działalności, a nie tylko z przemysłem wydobywczym. Proces transformacji i zmiany charakteru miasta ciągle trwa, mimo że zaczął się w zasadzie wraz z początkiem przemian ustrojowych w Polsce po roku 1989. Odbywa się płynnie od lat, choć oczywiście zdarzają się na tej drodze okresowe zawirowania.
Katowice z czasem coraz lepiej adaptuję się do nowej postindustrialnej rzeczywistości, jednak ślady po czasach, kiedy dominował tu przemysł ciężki nadal są doskonale widoczne. Świadczą o tym liczne charakterystyczne poprzemysłowe zabudowania, a także dawne górnicze osiedla mieszkalne. Część spośród nieczynnych już obiektów pokopalnianych przekształcona została w muzea tematyczne ukazujące spuściznę przeszłości. Inne zostały zaadaptowane na inne cele. Nie pełnią one już swoich pierwotnych funkcji lecz nadal dobrze służą mieszkańcom. Wiele z nich po przeprowadzeniu renowacji i niezbędnych remontów zyskało drugą młodość stając się integralną częścią nowoczesnego miasta. Katowice to miasto, gdzie stare łączy się z nowym tworząc unikalną całość. Jest tu wiele różnego rodzaju atrakcji, w związku z czym pobyt w tym mieście i czas poświęcony na jego zwiedzanie z pewnością nie będzie stracony, co więcej, na pewno dostarczy niezapomnianych wspomnień.
Katowice historycznie, czyli pamiątki przeszłości
Mimo zmiany charakteru Katowice wciąż posiadają wiele atrakcji będących świadkami historii miasta. Część z nich w związku ze zmianą pełnionej funkcji i charakteru zmieniła się wizualnie, inne dzięki renowacji odzyskały dawny wygląd, dzięki czemu nadal cieszą wzrok mieszkańców oraz turystów.
Stary dworzec kolejowy
Obiekt znajdujący się przy ulicy dworcowej, około 200 metrów od obecnego dworca jest świadkiem historii. Powstał w około połowy XIX wieku i od tamtej pory, do roku 1972 funkcjonował jako miejska główna stacja kolejowa. Po przeniesieniu dworca do nowszego obiektu przy ulicy Szewczyka budynek z czasem popadł w ruinę i dopiero w ostatnich latach stopniowo odzyskuje należyty wygląd. Jest więc szansa, że z czasem dawny dworzec stanie się ponownie wizytówką miasta. Może niekoniecznie będzie to miejsce spotkań śmietanki towarzyskiej, jak w dawnych latach, jednak budynek nie będzie straszył swoim wyglądem.
Dawna łaźnia miejska
Niewątpliwie jeden z najładniejszych zabytkowych budynków w centrum Katowic. Obiekt powstały w latach 90.tych XIX wieku z inicjatywy jednego z ówczesnych lekarzy Richarda Holtzego. Był on jednym ze współzałożycieli miasta i przewodniczących Rady Miejskiej. Na jednej ze ścian budynku można zobaczyć pamiątkową tablicę upamiętniającą pierwszego właściciela, dawniej przed wejściem stało tu też popiersie z jego wizerunkiem. Budynek dwukrotnie przeszedł generalny remont z przebudową. Po raz pierwszy miało to miejsce w roku 1911 i ponownie w latach 1996-1997. Aktualnie mieści się tu inspektorat PZU.
Zabytkowy budynek katowickiego III LO im. Adama Mickiewicza
Pozycja bez wątpienia obowiązkowa podczas zwiedzania. Neogotycka budowla, w której dziś mieści się III Liceum Ogólnokształcące powstała w latach 1890-1900. Autorem projektu budynku był żyjący w tamtych czasach architekt Józef Perzik. Charakterystyczny wygląd budynku z czerwonej cegły przyciąga wzrok zarówno mieszkańców jak i odwiedzających. Wewnątrz obiektu mamy między innymi piękną dużą aulę z uroczymi witrażami w oknach, które ładnie współgra z imponującym sufitowym malowidłem zajmującym 30 m2 jego powierzchni. Wnętrze budynku to także bardzo efektywna klatka schodowa i towarzyszące jej oryginalne korytarze.
Pałac Goldsteinów
Oto kolejna, położona relatywnie niedaleko dworca kolejowego zabytkowa budowla, którą warto zobaczyć. Budynek stoi przy jednej z krawędzi Placu Wolności ładnie komponując się z resztą tutejszej zabudowy. Na przestrzeni swoich dziejów pełnił różne role i funkcje. Choć posiada status zabytku, nadal pełni obecnie funkcję zabytkową. Mieści się tu Urząd Stanu Cywilnego. Dzięki przeprowadzonej gruntownej renowacji obiektu odzyskał on reprezentatywny atrakcyjny wygląd.
Obiekt wraz z towarzysząca mu posiadłość od roku 1872 należała do braci Goldstein. Prowadzili oni położony w okolicy tartak. W następstwie pożaru z 1892 roku zamknęli oni interes i opuścili Katowice sprzedając wcześniej swoją willę. W kolejnych okresach w budynku mieściły się tu różne instytucje i stowarzyszenia. Znajdowało się tu między innymi kino „Przyjaźń”, bank i restauracja. Od 11 lat, od roku 2010 mieści się tu Pałac Ślubów.
Pałac w Załężu
Jeden ze starszych zachowanych do dziś obiektów pochodzący z XVI wieku. Stoi przy Placu Londzina, który też jest warty, żeby go odwiedzić. Jeżeli odwiedzimy ten budynek dowiemy się i poznamy jak wyglądało na co dzień życie właścicieli tutejszych miejskich folwarków. W miejscu tym mieści się dziś prywatny szpital, w przeszłości znajdowały się tu między innymi przedszkole czy Górniczy Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego.
Katedra Chrystusa Króla
Monumentalny budynek, który ze względu na długi czas budowy można nazwać polskim odpowiednikiem barcelońskiej świątyni Sagrada Familia. Jedyna różnica jest taka, że polski kościół został ukończony, a budowa tego w Barcelonie nadal trwa. Katowice mają więc kościół, który imponuje pod każdym względem. Budynek utrzymany jest w klasycystycznym stylu. Wchodząc do jej wnętrza w oczy rzucają się od razu masywne kremowe kolumny podtrzymujące łukowe sklepienie pod sufitem. Ogrom budynku robi ogromne wrażenie i pozwala dostrzec małość człowieka.
Kościół ewangelicko-augsburski Zmartwychwstania Pańskiego
Ewangelicki kościół ulokowany przy ulicy Warszawskiej 18. Świątynia stworzona jest w neoromańskim stylu a w jej wystroju i wykończeniu wyraźnie widać włoskie wpływy renesansowe oraz nawiązania do architektury bizantyjskiej. Kościół wzniesiono w latach 1856-1858 a jego konstrukcja w 1887 roku została rozbudowana o dwie dodatkowe nieduże wieże. 10 lat później, w 1897 roku zaczęła się kolejna rozbudowa trwająca kolejne 5 lat. Wygląd świątyni odświeżono na przełomie XX i XXI wieku przeprowadzając gruntowny remont.
Ulica Stawowa
Katowice mają kilka dobrze znanych ulic i alei. Jedną z nich jest historyczna ulica Stawowa biegnąca od Placu Szewczyka i 3-go Maja po skrzyżowanie z ulicą Piotra Skargi. Trakt ma zdecydowanie handlowy charakter, gdyż w leżących przy niej kamienicach i budynkach ulokowane są liczne sklepy oraz lokale gastronomiczne. Zasadniczo jest to urokliwy deptak dla pieszych. Za wyjątkiem skrzyżowania z ulicą Adama Mickiewicza cały odcinek można przejść pieszo. Spacerując traktem w pewnym momencie na pewno zauważymy charakterystyczną fontannę z żabką. Ulica jest jednym z reprezentatywnych ciągów jakie mają Katowice, niemniej jednak nie należy jej postrzegać jak typową atrakcję turystyczną. Nie zmieniają tego nawet stojące tu zabytkowe kamienice.
Ulica Mariacka
Drugi, oprócz ulicy Stawowej główny, reprezentatywny trakt w centrum miasta. Także jest to typowy deptak dla pieszych z licznymi przyległymi kamienicami. Ulica biegnie od ulicy 1 Maja. Jej kolejne odcinki przecinają Warszawską oraz plac Szramka prowadząc nas pod drzwi kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia N.M.P.
Podobnie jak przy Stawowej są tu liczne lokale gastronomiczne i restauracje, a w otwartych tu klubach można spędzić miło czas na zabawie. Miejsca te zdecydowanie dodają jej uroku oraz ubogacają ją kolorystycznie. Jak dotąd jedynym odnowionym i odrestaurowanym odcinkiem jest ten ostatni, zaczynający się skrzyżowaniem z ulicą Francuską i biegnący pod kościół. Jeśli spacerujemy traktem z pewnością nie umknie naszej uwadze osobliwa atrakcja, jaką jest umocowana na rozciągniętych nad ulicą linach figurka przedstawiająca grającego Skrzypka.
Katowice i Rynek
Rynek miasta Katowice zawdzięcza swój zabytkowy charakter przede wszystkim zabytkowym tu kamienicom. Duża część z nich powstała jednak dopiero w XIX wieku, a te które dotrwały do dzisiaj uatrakcyjniają wizualnie to miejsce, czynić je bardziej przyjaznym. Są to więc zabytki, jednak sama specyfika i charakter rynku jako całości znacząco odbiega od tego, do czego przyzwyczajają odwiedzających inne, starsze miasta. Tym co na pewno nie jest typowe to przecinające centralny plac tramwajowe tory. Inną znajdującą się tu atrakcją jest na pewno imitująca rzekę fontanna Sztuczna Rawa. Jej wygląd nawiązuje do płynącego pod główną płytą rynku ścieku. Wygląd fontanny został wystylizowany w taki sposób, aby możliwie wiernie go odzwierciedlać. Jeśli podczas spaceru po placu zechcemy odpocząć do dyspozycji są stojące w szeregu ławeczki. Dla chętnych, zwłaszcza w okresie letnim, postawiono tu wykończone drewnianymi elementami betonowe leżaki. Rynek w latach 2011-2017 przeszedł kompleksowy remont wraz z przebudową, po którym uzyskał odświeżony wygląd. Wszystko oczywiście zostało ładnie skomponowane ze stojącymi wokół niego ocalałymi zabytkowymi kamienicami.
Katowice – osiedle Nikiszowiec
Dzielnica licząca sobie już ponad 100 lat historii. Jest to typowo robotnicze osiedle zbudowane w starym stylu i składające się z budynków z czerwonej cegły. Ich stylistyka wzorowana jest na tych w starych małych angielskich miasteczkach. Osiedle powstało w latach 20.tych XX wieku jako miejsce, gdzie mieli mieszkać pracujący w leżącej nieopodal kopalni górnicy. Z czasem dołączyły do nich całe rodziny a domy mieszkalne uzupełniły sklepy, szkoły oraz kościół. W efekcie osiedle stało się odrębną charakterystyczną dzielnicą posiadającą własną specyfikę. Choć dziś nie mieszkają tu już wyłącznie pracownicy kopalń, to przechadzając się uliczkami wśród domów można poczuć ducha tamtej epoki.
Osiedle Giszowiec
Oto następna historyczna dzielnica będąca częścią miasta Katowice. Tak naprawdę to zabytkowe robotnicze osiedle to teren gdzie pomiędzy jednorodzinnymi domkami mieszkalnymi widzimy dużą ilość zieleni. Jest to swego rodzaju małe miasteczko wchodzące w skład Katowic. Całość otoczona jest autostradami, jednak fakt ten nie jest specjalnie uciążliwy dla tutejszych mieszkańców. Dzielnica leży zaledwie w odległości 6 kilometrów od ścisłego centrum miasta, dzięki czemu, każdy, kto chce spędzić wolny czas wśród zieleni i podziwiając dawną zabudowę.
Osiedle zbudowali Niemcy na początku XX wieku. Nazwa Giszowiec, która aktualnie obowiązuje, wzięła się od nazwiska jednego z niemieckich mieszczan i kupców Georga von Giesche. W PRL-u dzielnica nosiła nazwę „Osiedle im. Stanisława Staszica”. Giszowiec pod względem sposobu zagospodarowania przestrzennego terenu pozostaje w opozycji do wyżej opisanego Nikiszowca.
Katowice to nie tylko zabytki. Kultura i sztuka w Aglomeracji
Na skutek przemian politycznych, gospodarczych i społecznych po roku 1989 zmianie uległ rozkład poszczególnych dziedzin kluczowych dla miasta Katowice i całej aglomeracji. Jedną z dziedzin, które z czasem zyskały na znaczeniu jest kultura i sztuka. Oto więc lista atrakcji na kulturalnym szlaku, jakie Katowice mają do zaoferowania mieszkańcom oraz przyjezdnych.
Międzynarodowe Centrum Kongresowe
Jeśli zestawimy ze sobą słowa „kultura” i „Katowice” to nie sposób zacząć podróży od Strefy Kultury. Jest to łączna, wspólna nazwa dla trzech, chyba najlepiej znanych i najlepiej rozpoznawalnych katowickich instytucji kultury cieszących się ogromną renomą i prestiżem. Międzynarodowe Centrum Kongresowe jest pierwszym z nich.
Instytucja ma swoją siedzibę w ścisłym centrum nieopodal słynnego Spodka. Planując więc zwiedzanie możemy w jednym dniu po kolei odwiedzić najważniejsze dla miasta ośrodki kultury, sztuki i rozrywki. Międzynarodowe Centrum Kongresowe na mapie miejskiej pojawiło się stosunkowo niedawno. Obiekt powstał w latach 2011-2015 i zdecydowanie wyróżnia się w całym otoczeniu swoją niebanalną, oryginalną konstrukcją architektoniczną. Zwraca szczególnie uwagę pokryty trawą dach budynku przedzielony na środku „doliną”. Korzystając ze ścieżek i chodników można wejść na górę, a tam znajdziemy punkt widokowy, z którego można obejrzeć panoramę miasta, a zwłaszcza jego centrum.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia to druga instytucja należąca do Strefy Kultury. Stojący pośrodku między dwoma pozostałymi budynek to imponująca konstrukcja powstała i oddana do użytku w 2014 roku. Odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne i związane z szeroko rozumianą sztuką. Sercem obiektu jest pojemna sala koncertowa, gdzie podczas koncertów możemy się przekonać jaka doskonała jest jej akustyka. Ponieważ obiekt aktywnie działa jako placówka kulturalna nie jest możliwe jego zwiedzanie. Wyjątkiem są Dni Otwarte , które jednak odbywają się relatywnie rzadko.
Mimo, że budynek jest nowy, jednak sama instytucja działa dużo dłużej, gdyż od około osiemdziesięciu lat. Siedziba się zmieniła, lecz nie uległ zmianie sposób działalności. Orkiestra występowała w stacjonarnie oraz na wyjazdach na całym świecie i wraz ze zmianą lokalizacji stan ten pozostał bez zmian.
Muzeum Śląskie
Trzeci i ostatni element będący częścią Strefy Kultury. Podobnie jak dwa poprzednie Muzeum Śląskie funkcjonuje od kilku lat, od 2015 roku, w nowej siedzibie. Wcześniej od chwili powołania do istnienia w 1929 roku działała w innej lokalizacji. Przez ten czas przez wnętrza Muzeum Śląskiego gościły dużą ilość ekspozycji czasowych jak i stałych długoterminowych. Obecna siedziba ulokowana jest na poprzemysłowych terenach należących niegdyś do Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”, w których mieści się zdecydowana większość powierzchni ekspozycyjnej. Duża część z nich znajduje się pod ziemią w dawnych korytarzach kopalnianych. To co widzimy na powierzchni, czyli nowoczesne budynki o geometrycznej konstrukcji architektonicznej, dzięki czemu w muzeum historia łączy się z nowoczesnością. Integralną częścią i dodatkową atrakcją jest wieża widokowa ulokowana na szczycie wieży wydobywczej dawnego szybu „Warszawa II”.
Korytarze kopalni są na wielu poziomach pod ziemią i na każdym z nich rozlokowane się różne elementy ekspozycji różniące się tematycznie między sobą. Wśród nich mamy do wyboru wiele interaktywnych rozwiązań i instalacji, które pobudzają wyobraźnię na różnych poziomach. Zwiedzający obejrzeć mogą np. zrekonstruowane i wystylizowane pomieszczenia górnicze. Ogrom ekspozycji i jej rozległość to gwarancja świetnej zabawy przez wiele godzin.
Wspomniane nowoczesne budynki to jedna z wielu widocznych gołym okiem na powierzchni zmian jakich od 30 lat doświadczają Katowice i cały Górny Śląsk. Zgromadzone i prezentowane eksponaty nie są jednak wyłącznie tematycznie powiązane z górnictwem. Poszczególne części stałych ekspozycji obejmuję dzieła malarskie, działa sztuki sakralnej albo też archeologiczne artefakty i kostiumy z minionych epok. Jest więc w czym wybierać.
Akademia Muzyczna
Jeden z na pewno ważniejszych przystanków na kulturalnej trasie zwiedzania. Jeśli wizytujemy Katowice miejsce to jest pozycją obowiązkową. Akademia mieści się w budynku katowickiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Budynek ten pamięta czasy połowy XIX wieku, roku 1864. Pierwotnie mieściła się tu niemiecka szkoła zawodowa a po odzyskaniu niepodległości, w latach 20.tych znajdowała się pierwsza, historyczna siedziba Sejmu Śląskiego. Pierwsza jego sesja miała miejsce tu dnia 10 października 1922 roku. Za sprawą kompleksowego remontu w ostatnich latach budynek ten uzyskał odświeżony wygląd.
Teatr Śląski Stanisława Wyspiańskiego
Teatr to pozycja obowiązkowa na każdej kulturalnej trasie. Choć Katowice mają wiele podobnych instytucji to Teatr Śląski imienia Stanisława Wyspiańskiego jest zdecydowanie największym na całym Górnym Śląsku i znajduje się w nim największa lokalna scena dramatyczna. Teatr Śląski mieści się w centrum stolicy województwa więc dotarcie do niego jest problemem. W historii miało tu miejsce wiele ciekawych premier, w tym wybitnych dramatycznych dzieł wystawianych w dialekcie śląskim.
Muzeum Historii Gitary
Katowice przyciągają zwiedzających wieloma atrakcjami. Muzeum Historii Gitary jest jedną z nich. Miejsce to to gratka dla pasjonatów gry na tym popularnym instrumencie. Prywatni właściciele zgromadzili w swoich zbiorach ponad 70 różnego rodzaju gitar z różnych rejonów świata. W ramach ekspozycji można zapoznać się tu z genealogią i pochodzeniem tych instrumentów.
Galeria Szyb Wilson
Tutaj można obejrzeć prace wielu ciekawych, ale wciąż mało znanych artystów. Wystawiają tu znani malarze, graficy, fotografowie oraz liczni performerski. Galeria mieści się w byłych szybach kopalnianych 200-letniej kopalni „Wieczorek” a jej łączna powierzchnia wystawowa to aż 2,5 tysiąca metrów kwadratowych.
Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego
Katowice to miasto, które wyrosło na przemyśle i mające długą historię z nim związaną. Zarówno tu, jak i w sąsiednich miastach znajduje się tu wiele widocznych zabudowań i pozostałości z dawnych czasów. Wiele z nich już nie pełni swoich pierwotnych funkcji. W celu usystematyzowania wiedzy na ich temat powstała idea stworzenia Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Szlak obejmuje ponad 40 pozycji, czyli najważniejszych tego rodzaju obiektów w regionie, zarówno w Katowicach jak i innych miastach Aglomeracji.
Inne mniej i bardziej rozpoznawalne lokalne atrakcje
Katowice to miasto, które ma dla odwiedzających wiele propozycji. Część z nich jest bardziej, a reszta mniej rozpoznawalna. Oto kilka z nich.
Katowicki Spodek
Spodek to chyba jeden z najlepiej rozpoznawalnych na skalę globalną konstrukcji, jaka stoi na terenie miasta Katowice. Jego kształt, przypominający swoim kształtem UFO to efekt połączenia stadionu sportowego i sali koncertowej. Forma talerza zapewnia budowli też konstrukcji zwiększoną odporność na występujące na tym terenie wstrząsy i tąpnięcia będące efektem działalności górniczej.
W spodku odbywają się tak imprezy sportowe jak i koncerty największych gwiazd więc pod tym względem miejsce to jest uniwersalne. Mieści się tu też całoroczne lodowisko, basen a także sala gimnastyczna wraz z siłownią, gdzie można popracować nad własną kondycją. Jeśli chcemy zwiedzić budynek, wystarczy dokonać wcześniejszej rezerwacji. W trakcie zwiedzania można ze znajdującego się tu tarasu widokowego obejrzeć szeroka panoramę miasta Katowice i jego zabudowania.
Spodek powstawał przez siedem lat, od roku 1964 do 1971. Według pierwotnych założeń miał stanąć na terenie Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, gdzie dziś znajduje się Par Sląski.
Superjednostka
Mniej znany, ale niewątpliwie rzucający się w oczy budynek mieszkalny w centrum miasta Katowice. Jest to charakterystyczny, a jednocześnie największy budynek mieszkalny w mieście i jeden z największych w kraju. Aby go obejrzeć, choćby z zewnątrz nie ma konieczności nadkładania drogi, gdyż budynek ten leży przy często uczęśćzanej Alei Korfantego nieopodal powyżej opisanego spodka.
Budynek powstawał w latach 1967-1969, lecz pierwsi mieszkańcy zajmowali swoje lokale już w roku 1968 roku. Blok ma 14 pięter a na ostatnim z nich znalazła się stołówka dla mieszkańców. Jest tu też miejsce na punkty usługowe, handlowe w tym aptekę. Superjednostka ma 187,5 metra długości. Są tu 762 mieszkania oraz 200 garaży. Ta liczba lokali może być zamieszkiwana jednocześnie przez 3 tysiące ludzi, mieści się tu więc całkiem spora społeczność.
Katowice i odpoczynek wśród zieleni
Jeszcze kilka dekad temu Katowice kojarzyły się wyłącznie z węglem i ciężkim przemysłem. Dziś się to powoli zmienia, gdyż na Śląsku coraz więcej jest terenów zielonych i miejsc, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta. Oto kilka z nich.
Dolina Trzech Stawów
Położona niemal w samym środku miasta dolina to jedno z najbardziej urokliwych i lubianych miejsc, gdzie coraz częściej ludzie spędzają wolny czas. Lokalni Ślązacy nazywają ten park „Sztauwajery”. Ta miejska oaza oddaje do dyspozycji mieszkańców ścieżki rowerowe wraz z punktami do ich wypożyczania, tereny do biegania, boiska do siatkówki oraz wiele innych atrakcji. Jest tu także plaża, na której latem można się poopalać. Miejsce to jest ważne też na kulturalnej mapie, gdyż często odbywają się tu plenerowe koncerty. Latem można tu przyjechać na kilka dni i doświadczyć życia pod namiotem więc jest to miejsce dające wiele możliwości spęczenia czasu.
Park Śląski
To chyba najsłynniejsze miejsce, jakie w swojej ofercie mają Katowice. Ogromny obszar zielony będący największym tego rodzaju znajdującym się w Europie. Powierzchniowo przewyższa on nawet znajdujący się w Nowym Yorku Central Parku. Na terenie obejmujących 620 ha leżą między innymi słynne Śląskie Wesołe Miasteczko, Planetarium, Ogród Zoologiczny, a także Stadion Śląski i Park Etnograficzny. Wśród dodatkowych atrakcji jest też możliwość skorzystania z kursującej na wysokości gondolowej lub krzesełkowej kolejki linowej.
Rezerwat Las Murckowski
Katowice mają kilka większych terenów zielonych i jednym z nich jest Rezerwat Murckowski. Wchodzi on w skład Lasu Murckowskiego mającego 90 km2 powierzchni i stanowi jego niewielką część. Terytorialnie rezerwat częściowo leży w granicach Katowic, reszta należy do Tychów i Mysłowic. Wszyscy miłośnicy przyrody z pewnością znajdą tu odpoczynek i oddech od codziennego hałasu. Na terenie rezerwatu napotkać można liczne chronione gatunki zwierząt. Rozległość tego miejsca powoduje, że najwygodniejszym sposobem zwiedzenia całego obszaru jest rower. W tym celu powstały tu specjalnie wytyczone ścieżki. Oczywiście miejsce jest to doskonałe na spokojne spacery.
Park Kościuszki
Jeśli chodzi o powierzchnię Park Kościuszki jest największym parkiem w granicach miasta. Jadąc zwiedzać Katowice warto wiedzieć, że są tu tereny, gdzie można odpocząć i zregenerować swój organizm oraz kondycję. Miejsce to zachwyca niezmiennie zarówno mieszkańców jak i odwiedzający miasto turyści. Oprócz przyrodniczych atrakcji są tu także inne atrakcje. Stoi tu np wieża spadochronowa a także najstarszy w Katowicach zbudowany w 1510 roku Kościół św. Michała Archanioła.
Katowice to miasto pod wieloma względami niezwykłe, gdzie przeszłość i teraźniejszość łączą się ze sobą. Przemysł przeplata się tu z postindustrialną rzeczywistością. Miasto wyrosło na przemyśle i pomimo zachodzących przemian charakter ten ciągle jest widoczny. Historyczne poprzemysłowe ślady są i będą z pewnością jeszcze długo i doskonale widoczne. Stanowiące dziedzictwo miasta poprzemysłowe atrakcje i zabytki cieszą się dobrą ochroną jako spuścizna po poprzedniej epoce. W niniejszym opracowaniu z oczywistych względów znalazły się tylko wybrane pozycje, które są doskonałym punktem wyjścia do stworzenia indywidualnego planu zwiedzania. Jeżeli zdecydujemy się odwiedzić Katowice to z pewnością wizyta ta dostarczy wielu niezapomnianych wspomnień i ciekawych przeżyć.