autostrada

A4 Katowice-Kraków: od października podwyżka za przejazdy

Od października obowiązywać będą nowe stawki dla płatności automatycznych za przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków. Wyjątkiem pozostanie tylko podróż z A4Go z opcją przedpłaty – przez najbliższe dwa lata użytkownicy będą mogli jeździć według dotychczasowych stawek preferencyjnych.

Od 1 października 2021 roku zmieniają się dotychczasowe warunki korzystnych stawek obowiązujących dla płatności automatycznych. W efekcie podróżni przejeżdżający przez bramki samochodem osobowym i posiadający jedną z aplikacji Autopay, SkyCash lub IKO, kartę flotową Orlen z wideo-detekcją albo urządzenie A4Go zapłacą o 3 zł mniej na każdej bramce. Pozostałe korzystne stawki dla pojazdów z innych kategorii będą odwołane.

Co zrobić, żeby było taniej?

Użytkownicy aplikacji A4Go z przedpłatą mogą jednak zapewnić sobie tańsze przejazdy autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków. Warunkiem jest doładowanie do końca września 2021 roku swojego urządzenia impulsami (przejazdami) lub zarejestrowanie się w aplikacji A4Go i nabycie pakietu co najmniej 20 impulsów na start. Wówczas ceny przejazdów będą następujące:

  • 8 zł dla pojazdów kategorii 1,
  • 17 zł dla pojazdów kategorii 2 i 3,
  • 30 zł dla pojazdów kategorii 4 przez kolejne dwa lata, niezależnie od ewentualnych zmian opłat.

Dla kogo będzie korzystnie?

Już od początku października stawki preferencyjne dla płatności automatycznych dotyczyć będą tylko samochodów osobowych. Podróżni posiadający urządzenie A4Go, Telepass lub jedną z aplikacji: Autopay, SkyCash albo IKO na każdej bramce zapłacą 9zł. Dla pojazdów z kategorii 2, 3, 4 i 5 stawki preferencyjne przestaną obowiązywać. Zmniejszony zostanie również upust, z jakiego korzystali kierowcy z kategorii 2 i 3 – nowa opłata za przejazd będzie 0 2 zł wyższa.

Opłaty za przejazd autostradą wynosić będą odpowiednio: 22 zł dla pojazdów kat. 2 i 3 oraz 35 zł dla pojazdów kat. 4 i 5. Podróżujących pojazdami z kat. 1 bez aplikacji na odcinku autostrady A4 Katowice-Kraków czeka opłata 12 zł na każdej bramce. Z kolei motocykliści w każdym punkcie poboru opłat zapłacą 6zł.