Arka Gola przedstawia metamorfozę architektoniczną Katowic

Serię zdjęć, dokumentujących dynamiczne zmiany architektoniczne w Katowicach, przedstawia Arka Gola, znany fotoreporter z Dziennika Zachodniego. To pierwsza odsłona cyklu – „Awers”, która skupia się na nowomodnej, jeszcze kształtującej się strukturze miasta.

Katowice, stolica Śląska, przeszły w ostatnich latach niebywałą transformację, która wpłynęła na cały krajobraz – zarówno urbanistyczny, jak i architektoniczny. Wizualną relację z tej przeróbki prezentuje Arek Gola w swoich fotografiach. – Te zdjęcia to aktualna dokumentacja nieuchronnych zmian. Jesteśmy świadkami narodzin nowoczesnego miasta. Z szacunkiem odnoszę się do starej, często już zabytkowej architektury Katowic, ale jestem świadomy, że zmiany są nieuniknione i musimy podążać za nimi – wyjaśnia Gola. Twierdzi on, że chciał uchwycić nie tylko budynek jako taki – jego formę i estetykę, ale również pokazać jak te nowoczesne budynki mieszczą się w kontekście miejskiej struktury Katowic, ukazanej z perspektywy ulicy.

Niektóre z fotografii Arka Goli uwieczniły powstający Global Office Park przy ulicy Mickiewicza. Budynek ten nadal jest w trakcie budowy. Duże, szklane wieże są już gotowe, ale prace wewnątrz trwają nadal. Jednym z elementów, które najbardziej go uderzyło było samotne drzewo otoczone przez szkło i beton. To może być interpretowane jako symbol trwałej więzi z naturą, ekologicznego aspektu w projekcie. Z drugiej strony jednak, nie da się zapomnieć o tym, że tam gdzie teraz stoi biurowiec wcześniej mogły rosnąć drzewa – mówi Gola.