Atak zimy paraliżuje Katowice: Ponad 20 cm śniegu pokrywa miasto!

Pogoda w Katowicach niespodziewanie przyniosła nam prawdziwą zimę, której nie było od dawna. Górny Śląsk jest teraz pokryty grubą warstwą śniegu sięgającą nawet powyżej 20 cm. Takie warunki znacznie utrudniają pracę służb miejskich, które muszą intensywnie odśnieżać drogi, używając do tego pługopiaskarek.

Zasypujący miasto śnieg zaczął intensywnie padać już pierwszego dnia grudnia, czyli w piątek. Wówczas na ulicach pojawiły się pługopiaskarki, jednak odśnieżanie było skomplikowane przez ciągłe opady, które nie ustępowały aż do następnego dnia, a nawet z czasem się nasilały.

Akcja Zima, czyli koordynowanie prac związanych z utrzymaniem dróg w stanie przejezdnym, to zadanie MPGK Katowice. Ta jednostka monitoruje pogodę na bieżąco przez całą dobę przez cały tydzień. MPGK dzieli całość obszaru Katowic – razem z parkingami, jezdniami i zatokami autobusowymi – na poszczególne rejony według czterech kategorii i standardów utrzymania drogowego zimą. Łączna długość dróg w Katowicach wynosi ponad 750 kilometrów, więc pracujące na nich służby odśnieżające pokonują w ciągu zimy aż do 140 tysięcy kilometrów.