Ceny parkingów w polskich miastach są coraz większe

Ceny za postój na parkingach w centrach miast stale wrastają. Nie ma się co dziwić temu, że wielu kierowców zamiast autem, woli dojechać do pracy komunikacją publiczną. W 2020 roku wiele dużych polskich miast wprowadziło podwyżkę cen za postój na miejskich parkingach oraz dodatkowe pieniądze za brak biletu. Czy wiesz w którym mieście ceny za parking są najwyższe?

Nowe przepisy, które weszły w życie we wrześniu 2019 roku sprawiły, że w miastach, które zamieszkuje więcej niż 100 tys. mieszkańców mogą być wprowadzone wyższe opłaty za śródmiejskie płatne parkingi. Koszt godzinnego postoju może być większy nawet kilkukrotnie! Darmowy postój w weekendy również nie jest już taki oczywisty. W Krakowie i Poznaniu trzeba zapłacić także w sobotę, a w Gdyni i Gdańsku płatny parking obowiązuje przez cały weekend. Wiele miast podniosło ceny już na początku roku, a inne, które jeszcze tego nie zrobiły, m.in. Katowice, planują wprowadzić zmiany niebawem.

Ile kosztuje godzinny postój?

Ogólnokrajowe przepisy sugerują, że stawka za godzinny postój na śródmiejskim parkingu może wynosić nawet 10 zł. Co więcej, kary za brak biletu mogą wynosić aż 250 zł. Właśnie tak sytuacja wygląda w Warszawie, gdzie za nieopłacony parking trzeba ponieść karę pięć razy większą niż było do tej pory, gdy wynosiła ona 50 zł. Planując zwiedzanie polskich miast własnym środkiem transportu, warto najpierw zorientować się w cenach parkingów, ponieważ może okazać się, że opłata za postoje znacznie obciąży budżet całego wyjazdu. Szczególnie, że w niektórych miastach trzeba płacić także w weekend.

W jakim mieście zapłacimy najwięcej?

Najwyższa opłata za parkowanie obowiązuje m.in w Poznaniu, Gdyni i Gdańsku. Za godzinę postoju można zapłacić nawet niemal 8 zł. Nieco lepiej sytuacja wygląda we Wrocławiu czy Warszawie, ponieważ godzinny postój wyniesie maksymalnie 4,30 zł. W Krakowie i Łodzi jest jeszcze taniej, bo najwyższa cena za godzinę to 4 zł.