Czy Katowiczanie segregują odpady?

Niedawny Dzień Ziemi skłania nas do zastanowienia się nad odpadami, które produkujemy przez większość czasu i nad tym, że nie zawsze są one rozdzielane sprawiedliwie. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że powinniśmy segregować i przetwarzać odpady, ale jak zachęcić do tego więcej osób?

Dzień Ziemi ma na celu promowanie zrównoważonego ekologicznie myślenia. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że żyjemy w bardzo złożonym stylu życia. Idea Dnia Ziemi narodziła się na początku XX wieku. Pierwsze obchody odbyły się w 1970 roku. Dużą rolę odgrywały wówczas organizacje studenckie. Teraz, w Dniu Ziemi, co roku organizowane są porządki i inne akcje ekologiczne. Muszą uwzględnić ludzi na miejscu, a także koszty związane z ekspansją przemysłową. Jedną z najprostszych rzeczy, które możemy zrobić w ramach naszej codziennej rutyny, jest sortowanie domowych odpadów.

  • MPGK zebrało w zeszłym roku ponad 127 tys. ton odpadów – są to zarówno te zebrane przez pracowników podczas codziennej pracy, jaki i poprzez Gminne Punkty Zbiórek Odpadów. To tyle, ile waży ponad 11 Stadionów Narodowych!
  • Ponad 75 tys. ton to odpady zmieszane, a 18 tys. ton to odpady selektywne.
  • Odpady selektywne, które w zeszłym roku zebrało MPGK to po ponad 5 tys. ton papieru i szkła i ponad 7 tys. ton plastiku.

W cztery lata udało się zwiększyć ilość zebranych odpadów selektywnych o prawie 80%! Jak widać, coraz więcej osób zwraca uwagę na to, gdzie i jakie odpady wyrzucić.