Miejskie ule w czterech lokalizacjach

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, katowickie pszczoły żerowały nie tylko w ulach wybudowanych nad Kotliną Brynowską i NOSPR oraz wzdłuż Basenu Burowiec. Na Pływalni Zadole powstała czwarta w mieście pasieka. Do lata około 280 000 uli znajdzie swój dom w siedmiu lokalizacjach w mieście.

„Miejskie ule to jedno z działań prowadzonych w Katowicach z myślą o dobrostanie owadów. Do centrum miasta wprowadzamy dodatkową zieleń, nasadziliśmy nowe drzewa na al. Korfantego czy ul. Dworcowej, a to samo czeka ul. Warszawską, gdzie dodatkowo zasadzimy ponad 5 tys. krzewów i bylin. Dodatkowo, jeśli to możliwe Zakład Zieleni Miejskiej zmienia częstotliwość koszenia traw, a mieszkańcy m.in. za pomocą Zielonego Budżetu zgłaszają kolejne hotele dla owadów zapylających, które ustawiane są w Katowicach. Uzupełnienie tych działań od 2019 roku jest inwestycja w miejskie ule, których w tym roku jest siedem”. – zauważa Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Początkowo miasto opiekowało się trzema rodzinami pszczelimi. Obecnie posiada ich siedem. Znajdują się na dachach słynnych w mieście budynków takich jak: Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Basenu Brynowskiego.