Czym jest dawstwo organów?

Dawstwo organów to bezpłatna i anonimowa czynność , która pozwala skutecznie pomóc pacjentom dotkniętym poważnymi patologiami. Ale jest to przede wszystkim osobisty wybór, który należy podjąć z pełną świadomością.

Pobranie narządów do dawstwa następuje tylko w warunkach śmierci. Dlatego warto mieć na uwadze konieczność wypełnienia zgody dużo wcześniej by być przygotowanym na taką sytuację.

Transplantacja to interwencja chirurgiczna polegająca na wymianie narządu lub tkanki, która nie spełnia już normalnych funkcji, tak jak u osoby zdrowej. Transplantacja to złożona operacja ratująca życie, mająca na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania ważnych dla życia narządów. M.in. takich jak serce, wątroba, płuca i jelita. Nerki i trzustki można również przeszczepiać, aby poprawić jakość życia pacjentów przyjmujących leki (np. dializy).

Przeszczep może dotyczyć również narządów martwych (np. rogówki), części narządów (np. części wątroby, trzustki, płuca), tkanek lub komórek, których nie można odtworzyć sztucznie. W niektórych przypadkach darowizny można dokonać także za życia.