Ekologiczne podejście do utrzymania zieleni: Katowice wykorzystują owce do koszenia trawy

Samorząd Katowic wprowadza innowacyjne rozwiązanie w trosce o zieleń miejską w dzielnicy Brynów. Stado bezmlecznej odmiany owiec kaukaskich, liczące 35 sztuk, rozpoczęło pilotażowy program koszenia terenów zielonych o powierzchni około 1 tysiąca metrów kwadratowych. Początek działalności zaplanowano na wtorek, natomiast nie ustalono jeszcze konkretnego terminu zakończenia tego nietypowego projektu.

We wtorek Malwina Kaczor, reprezentująca Katowicką Agencję Wydawniczą – instytucję odpowiedzialną za obsługę medialną miejskich spółek i podmiotów, poinformowała, że pomysł użycia owiec do koszenia trawy zgłosił hodowca ze Śląska. Ten sam hodowca już wcześniej realizował podobne projekty, między innymi w Gliwicach.

– Zaproponował, że chętnie przetestuje podobne rozwiązanie w Katowicach. Dyrekcja Zakładu Zieleni Miejskiej uznała, że warto sprawdzić praktycznie jak ekologiczny sposób koszenia sprawdzi się w naszym mieście – wyjaśniła Kaczor. Dodała, że na pierwsze testy wybrano teren porośnięty roślinnością o powierzchni około 1 tysiąca metrów kwadratowych, znajdujący się w dzielnicy Brynów.