Fotowoltaika dla firm w 2022 roku

Od wielu miesięcy ceny energii elektrycznej systematycznie wzrastają i nic nie wskazuje na to, by wkrótce miało się to zmienić. Niestety, ciężar podwyżek w dużej mierze spada głównie na barki przedsiębiorców. W miastach takich jak Łódź borykają się nie tylko z wysokimi cenami prądu, ale także tak zwaną opłatą mocową. Nic więc dziwnego, że firmy szukają sposobów na ograniczenie strat. W tej sytuacji odpowiedzią na ich potrzeby okazują się panele fotowoltaiczne.

Dlaczego fotowoltaika dla firm wciąż się opłaca?

Większość firm zawsze płaciła dość wysokie rachunki za prąd a obecnie, z miesiąca na miesiąc stają się one jeszcze wyższe. Wzrost cen okazał się o wiele gorszy niż przewidywali eksperci a dodatkowo przedsiębiorcy muszą także uiszczać opłatę mocową, która naliczana jest dla każdej firmy pobierającej prąd w godzinach 7:00 – 22:00. Inwestycja w fotowoltaikę nie tylko pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną, ale także znacznie zmniejsza opłatę mocową.

Fotowoltaika jest opłacalna dla firm także z tego względu, że przedsiębiorstwa z reguły charakteryzują się wysoką autokonsumpcją energii. Wskaźnik ten określa, jaka ilość energii wyprodukowana przez panele słoneczne zużywana jest na miejscu w celu pokrycia bieżących potrzeb przedsiębiorstwa. Firmy, które zdecydowały się na połączenie instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii są w stanie osiągnąć bardzo pożądany stan zero-eksport – oznaczający, że cała wyprodukowana przez nie energia zużywana jest na miejscu.

Co warto wiedzieć o instalacjach fotowoltaicznych dla firm?

Jeśli zdecydujemy się na panele fotowoltaiczne w naszej firmie dobrze wiedzieć, jak przedstawia się kwestia rozliczenia ewentualnych nadwyżek energii. W sytuacji, kiedy nasze panele słoneczne wyprodukują więcej energii, niż jest w stanie zużyć przedsiębiorstwo, będzie ona przekazywana jest do sieci elektrycznej. Sprzedawca energii odkupi ją od nas za cenę określoną w umowie, jaka została z nim zawarta.

Jeśli cena odkupu energii nie została uregulowana w umowie, sprzedawca zobowiązany jest do stosowania się do warunków wskazanych w ustawie o odnawialnych źródłach energii.

Omawiając temat fotowoltaiki dla firm warto poruszyć także kwestie magazynów energii. Nie tylko umożliwiają one zwiększenie autokonsumpcji z fotowoltaiki latem, ale również pozwalają na kupno prądu po niższych cenach w okresie zimowym.

Trzeba pamiętać o tym, że panele słoneczne produkują energię jedynie w dzień. Niezależnie od swojej wielkości nie są w stanie zasilić przedsiębiorstwa w godzinach nocnych. Dzięki magazynowi energii można wykorzystać wyprodukowaną zieloną energię także wtedy, kiedy jest już ciemno.

Panele fotowoltaiczne- Łódź

Śmiało można stwierdzić, że w sytuacji obecnego kryzysu energetycznego, montaż paneli fotowoltaicznych to najlepszy krok, na jaki może zdecydować się firma. Produkcja energii niskim kosztem pozwala na znaczące obniżenie kosztów działalności, co dla wielu przedsiębiorstw może okazać się czynnikiem decydującym o utrzymaniu się na rynku.

Decydując się na panele fotowoltaiczne w naszej firmie ważne jest aby eksperci od instalacji udzielili nam odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania a także oferowali fachowe doradztwo na każdym etapie tej inwestycji. Warto w tym przypadku postawić na firmę, która tak jak np.fotowoltaika łódź Passive Instal stawia na doświadczenie i wiedzę swoich pracowników.