Jakie narody są lubiane przez Polaków?

Które z państw lubimy najbardziej, a za którymi nie przepadamy? Najnowsze dane CBOS dostarczają wielu ciekawych faktów o naszym stosunku do innych krajów.

Czesi i Słowacy na prowadzeniu!

Według raportu CBOS, aż 53% Polaków stwierdziło, że największą sympatią darzy naszych południowych sąsiadów z Czech. Niewiele mniej, bo 52% obywateli Polski zdeklarowało, że najbardziej lubi Słowaków. 51% Polaków uważa, że ich ulubiony naród to Włosi, a 50% darzy sympatią Amerykanów.

Nieco chłodniejsze stosunki

W środku rankingu znaleźli się Anglicy (49%) oraz Węgrzy (48%). W końcu nie bez powodu mawiamy ,,Polak, Węgier, dwa bratanki…”. Nieco dalej w rankingu uplasowali się Grecy (43%) i Szwedzi (41%), a także Japończycy (40%) oraz Austriacy (40%). Mniej przyjazny stosunek wyrażamy do Francuzów, o czym świadczy odsetek 38% osób, które dażą sympatią mieszkańców tego kraju. Co ciekawe, naszych wschodnich sąsiadów Niemców lubi tylko 36% respondentów. Podobnie jest z Ukrainą, bo tutaj wartość wynosi mniej tylko o jeden punkt procentowy.

Kogo lubimy najmniej?

Aż 42% Polaków zdeklarowało swoją antypatię do Rosjan. 37% tak samo określiło się w stosunku do Turków. Pocieszający jest fakt, że brak sympatii do niektórych krajów spada w porównaniu z raportem sprzed kilku lat. Niechęć do Ukraińców czy Romów zmalała o około 10%.

Kto jest nastawiony najbardziej przyjaźnie?

Co ciekawe, pozytywne nastawienie do innych narodowości deklarują najczęściej osoby z wyższym wykształceniem, mające dobre warunki materialne, żyjące w dużych miastach, o poglądach lewicowych. Antypatię do innych nacji najczęściej wyrażają osoby powyżej 55 lat, w trudnej sytuacji materialnej, z wykształceniem podstawowym.