Katowice obchodzą 158-lecie uzyskania statusu miasta

Muzyczne wydarzenie z udziałem takich artystów jak Mrozu czy GrubSon, zaplanowane na 9 września, ma stanowić główną atrakcję plenerowych uroczystości upamiętniających 158. rok nadania praw miejskich Katowicom. Odbędzie się ono w rejonie Strefy Kultury, a więc miejsca, gdzie kultura mieszkańców miasta jest szczególnie celebrowana. Następnego dnia, na terenie znanego z produkcji porcelany zakładu, zaplanowane jest Motocyklowe Zakończenie Lata, pod patronatem Sebastiana Riedela.

W trakcie obchodów nie zabraknie również oficjalnych uroczystości. 11 września o godzinie 11:00 w sali NOSPR planowane jest posiedzenie Rady Miasta Katowice. Podczas tego wydarzenia zostaną wręczone tytuły Honorowego Obywatela Miasta Katowice oraz Zasłużonego dla Miasta Katowice.

Przy okazji rocznicy nadania praw miejskich Katowicom, tradycyjnie odsłaniane są rzeźby przedstawiające osoby, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju kulturalnego miasta. W tym roku to zaszczytne miejsce w Galerii Artystycznej przy placu Grunwaldzkim znajdzie rzeźba przedstawiająca Franciszka Pieczkę. Uroczystość odsłonięcia monumentu, na którą przybyć ma rodzina wybitnego aktora, zaplanowana jest na 8 września o godzinie 14:00.