Katowice rozbłysną nocą – dla bezpieczeństwa mieszkańców

W Katowicach trwa inicjatywa, mająca na celu doświetlanie przejść dla pieszych w celu zwiększenia bezpieczeństwa. W pierwszej połowie tego roku, za pomocą nowoczesnych lamp, zostało doświetlonych 31 przejść. Kolejne 33 mają zostać doświetlone w drugiej połowie roku. Ta akcja jest częścią większego projektu polegającego na kompleksowej wymianie oświetlenia ulicznego.

W latach 2016-2018 przeprowadzono największą wymianę oświetlenia ulicznego. Zastępując stare i zużyte oprawy świetlne, które były oparte na oświetleniu sodowym o wysokiej energetyczności. Zainstalowano 1594 nowe oprawy świetlne oparte na technologii LED. Dodatkowo, systematycznie montowane są oświetlenia doświetlające na przejściach dla pieszych oraz nowe lampy uliczne z oprawami LED. Od 2020 roku do końca bieżącego roku, Miejski Zarząd Ulic i Mostów doświetli w sumie 120 przejść dla pieszych.

Akcja społeczna #DoZobaczenia ma na celu zwrócenie uwagi na niechronionych uczestników ruchu drogowego i wyjaśnienie, czym dokładnie to sformułowanie się charakteryzuje. W tej grupie znajdują się zarówno piesi, rowerzyści, jak i osoby poruszające się np. na hulajnogach elektrycznych. Gdy warunki widoczności są złe, a pieszy nie nosi elementów odblaskowych, kierowca zauważa go dopiero gdy jest bardzo blisko. Po zmroku, bez odblasków, jesteśmy widoczni dla kierowcy jedynie z odległości 20-30 metrów w świetle mijania. Jednak, jeśli pieszy jest wyposażony w odblask odbijający światło pojazdu, kierowca może dostrzec go już z odległości 130-150 metrów, czyli pięciokrotnie wcześniej. Dzięki temu odblaskowi zyskujemy znacznie większą widoczność i poprawiamy bezpieczeństwo na drodze.