Kontynuacja 50 Tygodni Nauki w Katowicach: Tydzień Humoru jako kluczowy element badań naukowych

Inaugurujemy następne wydarzenie w ramach 50 Tygodni Nauki, które toczy się w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024. Tym razem przenosimy się do świata pełnego humoru i zabawy podczas Tygodnia Humoru.

Znane jest powiedzenie, że umiejętność tworzenia i rozpoznawania humoru jest jednym z atrybutów odróżniających nas, ludzi, od reszty stworzeń zamieszkujących naszą planetę. Śmiech, który dzielimy ze sobą, to jeden z najmocniejszych mechanizmów więzi społecznej. Podczas tego specjalnego tygodnia, naukowcy z uczelni należących do konsorcjum EMNK odkrywają nam tajniki nauki dotyczącej humoru, śmiechu i uśmiechu. Pokazują, jak humor nie tylko jest przedmiotem badań, ale również silnikiem ciekawych eksploracji naukowych. Różne perspektywy tych badań będą prezentowane podczas wydarzeń przygotowanych przez organizatorów.

Program Tygodnia Humoru jest bogaty w propozycje. Obejmuje on różne zajęcia i prelekcje skierowane do mieszkańców w każdym wieku. Wśród różnorodnych tematów znajdują się m.in.:

  • „Nie tak poważna nauka? Nagroda Ig Nobla i jej zdobywcy” – prezentacja znanej nagrody, dyskusja o jej laureatach oraz spotkanie z jednym z nich.
  • „Humor po polsku – perły polskiej komedii” – pokaz filmu, który jest klasyką polskiej komedii, połączony z wykładem na temat kontekstu jego powstania i znaczenia dla polskiej kultury.
  • „Komizm na zawołanie – sekrety humoru improwizowanego”.