Kopalnia "Katowice" i Wojciech Korfanty w centrum uwagi Muzeum Śląskiego

Województwo Katowice, w którym mieści się Muzeum Śląskie, jest gospodarzem nadchodzącej wystawy poświęconej kopalni „Katowice”, dawniej znaną jako „Ferdynand”. Tegoroczne świętowanie 200-tej rocznicy tego historycznego miejsca to główny powód organizacji ekspozycji. Aby uczcić 150. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego, na terenie muzealnym odbędzie się także koncert muzyczny.

Początki kopalni „Katowice” („Ferdynand”) sięgają 1823 roku. Zaczynając od prostej eksploatacji płytko zalegających pokładów, przez lata przekształciła się w wartościową instytucję górniczą. Wielu właścicieli, menedżerów i dyrektorów dążyło do modernizacji zakładu, wykorzystując najnowsze technologie dostępne na rynku. Przez wiele pokoleń, górnicy przyczyniali się do rozwoju kopalni, z determinacją i zaangażowaniem wydobywając bogate pokłady mineralne.

Działalność kopalni nie ograniczała się tylko do aspektu przemysłowego. Wielokrotnie była ona miejscem różnorodnych inicjatyw społecznych, które z biegiem czasu obejmowały coraz to nowe obszary. Osoby związane z kopalnią potrafią godzinami snuć opowieści o imprezach kulturalnych, obchodach święta górników Barbórki, wczasach dla pracowników czy sportowych zawodach organizowanych na terenie zakładu.