mieszkania dla seniorów

Mieszkania dla seniorów przy ul. Mariackiej?

W Katowicach rozpoczął się przetarg, który dotyczy przebudowy trzech zabytkowych kamienic przy ul. Mariackiej. Inwestycją zarządza lokalny TBS i zakłada rewitalizację budynków oraz dostosowanie ich do potrzeb seniorów. Czy to jednak wymarzona lokalizacja dla starszych mieszkańców miasta?

Ulicy Mariackiej nie trzeba raczej nikomu długo opisywać, jest znana zwłaszcza w studenckich kręgach. Zamknięta dla ruchu samochodowego, wypełniona pubami i klubami muzycznymi przyciąga miłośników dobrej zabawy. Mariacka jest miejscem spotkań i ważnym punktem na kulturalnej mapie Katowic. Jednak jej funkcje nie ograniczają się wyłącznie do rozrywki.

Mieszkania na jednej z bardziej rozrywkowych ulic Katowic

W kamienicach o numerach 30, 32 i 34 TBS stworzy mieszkania dostosowane do potrzeb seniorów. Wyzwanie jest spore, bo budynki stały niezagospodarowane przez prawie dziesięć lat. Niebawem zostaną w nich wydzielone mieszkania (średnio 45 metrów kw.), utworzone szyby windowe oraz podpięte centralne ogrzewanie. W jednej z kamienic powstanie także lokal usługowy.

Zdaniem prezydenta, to dobrze skomunikowane miejsce, położone w bliskim otoczeniu wielu instytucji, w których seniorzy będą mogli załatwić ważne sprawy. Czy jednak seniorzy będą mogli zaznać odrobiny spokoju mieszkając przy tak gwarnej wieczorami ulicy w Śródmieściu?

Kilka źródeł finansowania inwestycji

Spółka TBS przejęła od miasta trzy kamienice przy ul. Mariackiej w zeszłym roku. Przebudowa finansowana jest z funduszy miejskich, pochodzących m.in. ze sprzedaży kamienicy przy ul. Warszawskiej 38. Część planowanych wydatków remontowych zostanie pokrytych z preferencyjnego kredytu oraz dzięki wsparciu z rządowego Programu Rozwoju Mieszkalnictwa i z Funduszu Dopłat. Rewitalizacja budynków powinna zakończyć się w 2023 roku.