Murckowski Rajd Rowerowy – Aktywne Miasta

Grupa Rowerowa Murcki we współpracy z miastem Katowice organizuje Murckowski Rajd Rowerowy – Aktywne Miasta. To symboliczne zakończenie katowickiego treningu przygotowującego do rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski, której start przewidziany jest na 1 czerwca. Katowice po raz pierwszy biorą udział w ogólnopolskiej rywalizacji o ten tytuł, w ramach oficjalnego treningu, trwającego od 21 marca do 21 maja, w którym uczestniczy 61 miast i ponad 130 samorządów, wliczając w to gminy.

Zasady zabawy polegają na korzystaniu z aplikacji Aktywne Miasta, w której zarejestrowane kilometry przejechane rowerem przeliczane są na punkty dla wybranego miasta. Obecnie Katowice zajmują ósme miejsce w klasyfikacji treningowej. Grupa Rowerowa Murcki osiągnęła najwyższy wynik wśród zaangażowanych grup z tego miasta. Dlatego właśnie w Murckach odbędzie się symboliczne zakończenie oficjalnego treningu. Choć korzystanie z aplikacji i kręcenie kilometrów będzie nadal możliwe do niedzieli.

Główna rywalizacja rozpocznie się w czerwcu, co oznacza, że liczniki aplikacji Aktywne Miasta zostaną wyzerowane, a uczestnicy będą mieć okazję przejechać około 25 km, głównie po leśnych ścieżkach, zaleca się korzystanie z aplikacji Aktywne Miasta. Rajd rozpocznie się w piątek (19.05) o godzinie 19:00, ponieważ Grupa Rowerowa Murcki specjalizuje się w rajdach nocnych. Organizatorzy przypominają o konieczności posiadania działających świateł rowerowych, a także kasku i zapasowej dętki. Warto jednak zaznaczyć, że rajd nie jest skierowany do zawodowych kolarzy.

Rajdy nocne są regularnie organizowane przez Grupę Rowerową Murcki. Tempo rajdu jest rekreacyjne i dostosowane do ostatniego uczestnika. Grupa jest wspierana przez doświadczonych rowerzystów. Zapewniają bezpieczeństwo podczas przejazdu i służą pomocą techniczną w przypadku awarii lub innych problemów. Jeśli chodzi o udział dzieci, jedynym ograniczeniem jest dystans. Trasy rajdu nie są wymagające i można je pokonać nawet na miejskim rowerze.

Rajd ma również charakter charytatywny. Podczas wydarzenia będzie prowadzona zbiórka na rzecz małej Wiktorii, która cierpi na SMA. Każdy uczestnik rajdu będzie mógł wesprzeć ten cel.