Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek w remoncie

Od 15 września trwa przebudowa Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek. Będzie ona kosztować niemal 15 mln zł, a sam budynek ma zmienić się diametralnie. Trzy kondygnacje i łącznie 1200m kwadratowych powierzchni to dopiero początek. Elewacja będzie wykonana ze szkła, a dach zostanie podwyższony.

Dawniej budynek, w którym mieścił się magazyn zakładu z odzieżą, a już niebawem niezwykłe miejsce pamięci Kopalni Wujek. Nie do poznania zmieni się zarówno sam budynek, jak i jego wnętrze, które wypełni interaktywna ekspozycja. Nie zabraknie w niej nowych elementów wyposażenia, takich jak czołg T-55, którego używano podczas pacyfikacji kopalni.

Jak zmieni się Izba Pamięci?

Wykorzystanie piwnicy oraz podniesienie dachu to tylko niektóre z pomysłów na modyfikację budynku. Niewątpliwie, duże wrażenie będzie robiła elewacja ze szkła. Wewnątrz budowli odwiedzający będą przemieszczać się stalową klatką schodową, która z kolei otoczy ażurową windę, wykonaną na kształt kopalnianej szoli. Po zakończeniu prac, budynek ma mieć prawie 1200 metrów kwadratowych, czyli aż sześć razy więcej niż było do tej pory.

Czy będą zmiany w ekspozycji?

Oprócz remontu budynku, w muzeum zmieni się także ekspozycja. Będzie bardziej interaktywna, scenograficzna i innowacyjna. Atmosfera będzie nawiązywała do sytuacji jaka, panowała w kraju w czasie protestów w kopalni Wujek. Póki co wiemy tylko o jednym nowym eksponacie – czołgu T-55, którego używano w momencie pacyfikacji kopalni Wujek.

Kto pokryje koszty remontu?

Koszt inwestycji szacuje się na prawie 15 mln zł. Ma go pokryć Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Miasto Katowice. Izba Pamięci Kopalni Wujek, w nowej odsłonie, powinna zostać otwarta już 16 grudnia 2021, czyli w rocznicę pacyfikacji kopalni.