Na czym polega praca event managera?

Słowo „event” na dobre zagościło w naszym języku. To anglojęzyczne wyrażenie można przetłumaczyć na polski po prostu jako „impreza”. Każdy event rządzi się swoimi prawami, lecz łączy je jedno: są zaplanowane i zorganizowane w konkretnym celu, dla konkretnej grupy odbiorców. Kompleksowa organizacja wydarzenia nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza dla kogoś, kto nie do końca wie, jak to zrobić. Na szczęście z pomocą – jak zwykle – przychodzą profesjonaliści. Ekspertami w dziedzinie organizacji wydarzeń są event managerowie.

Event manager – czym się zajmuje?

Event manager jest osobą, której pracuje przy organizacji różnego typu imprez. Jego zadania są skoncentrowane na kompleksowym przygotowaniu eventu od A do Z. Taka osoba musi zadbać zarówno o kwestie podstawowe, jak i drobne detale. Zakres obowiązków specjalisty ds. organizacji wydarzeń zależy m.in. od skali planowanego przedsięwzięcia, specyfiki danego projektu, okoliczności i wielu innych czynników. Praca profesjonalnych event managerów polega na wizualizacji koncepcji klienta, szczegółowym planowaniu oraz samodzielnym koordynowaniu części logistycznej. Do głównych obowiązków osoby pracującej na omawianym stanowisku należy prowadzenie rozmów z kontrahentami, współpraca z podwykonawcami realizującymi konkretne usługi zgodnie z ustalonym scenariuszem oraz czuwanie nad tym, aby impreza była udana i przebiegała w ustalony sposób.

Dla kogo zawód event managera?

Praca organizatora eventów z pewnością jest czasochłonna, a po drugie dość wymagająca. W związku z tym nasuwa się od razu pytanie: kto najlepiej nadaje się do takiej profesji? Ta ścieżka kariery doskonale sprawdzi się w przypadku osób otwartych, komunikatywnych i niebojących się wyzwań. Specjalista ds. eventów powinien być przede wszystkim samodzielny i świetnie zorganizowany. Planowanie i przygotowywanie rozmaitych wydarzeń wymaga wielozadaniowości i zaangażowania w osiągnięcie wyznaczonych celów. W tym zawodzie ważne są wysokie umiejętności interpersonalne wykorzystywane do skutecznego komunikowania się z innymi. Event manager powinien wyróżniać się zdolnością zarządzania ludźmi, umiejętnością analitycznego myślenia i kreatywnością. Duże znaczenie ma także opanowanie oraz dokładność, a także umiejętności negocjacyjne. O tym, jakie jeszcze cechy powinien mieć idealny event manager, można przeczytać tutaj: https://bluexperience.pl/kim-jest-event-manager/.

Gdzie można pracować jako event manager?

Specjalista ds. organizacji wydarzeń może pracować dla jednej firmy (np. korporacji) i tam zajmować się przygotowywaniem imprez firmowych, wyjazdów integracyjnych, bankietów, konferencji itp. Inną możliwością jest praca przy organizacji różnego typu imprez i innych wydarzeń, takich jak koncerty, pokazy, seminaria, wesela, premiery produktów, wystawy tematyczne, targi itp. dla wielu marek czy klientów. Oczywiście istnieje też możliwość pracy w agencji zajmującej się organizacją eventów, a także prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Ten zawód sprawdzi się wszędzie – karierę zarządzania wydarzeniami można podjąć w dowolnym miejscu na całym świecie.

Kiedy warto zatrudnić event managera?

Organizacja imprez i wydarzeń to skomplikowana sprawa. Dla osoby, która nigdy nie miała styczności z tym tematem, realizacja tak wymagającego projektu może być trudna i kosztowna, a czasami wręcz niemożliwa. W przypadku braku doświadczenia w organizowaniu eventów, zamiast zajmować się wszystkim samodzielnie, możemy zatrudnić ekspertów. Wynajmując profesjonalnego event managera zyskujemy pewność, że wszystko zostanie odpowiednio zaplanowane i przeprowadzone. Taka osoba pomoże w organizacji konferencji, integracji firmowej, jubileuszu, ale też w przygotowaniu webinaru: https://bluplatform.io/co-to-webinar-i-webinarium-jak-zorganizowac-webinar/. Wiedza i umiejętności, którym dysponują przedstawiciele branży eventowej, są bezcenne. Z taką pomocą możemy stworzyć projekt dostosowany do naszych potrzeb, preferencji, wizji i możliwości.