Nowa linia autobusowa 989 w Katowicach – połączenie trzech dzielnic miasta

Z dniem 25 marca, na obszarze miasta Katowice, rozpoczęła swoją działalność nowa linia autobusowa o numerze 989. Jej głównym zadaniem jest łączenie trzech dzielnic tego miasta: Zarzecze, Podlesie oraz Kostuchnę. Obsługują ją minibusy, które zostały do tego celu specjalnie przystosowane przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów. Na początku swojej działalności, główną grupą korzystającą z tej linii są uczniowie i osoby starsze.

Inicjatywa uruchomienia linii 989 ma za zadanie uzupełnienie dotychczasowej oferty komunikacyjnej dla mieszkańców Kostuchny, Podlesia oraz Zarzecza. Celem jest eliminacja tzw. „białych plam” transportowych na mapie tych dzielnic. Autobusy tej linii kursują przez ulice Uniczowską, Grota-Roweckiego, Karasiową, Kaskady, potem wracają na Uniczowską, aby dalej jechać Armii-Krajowej, Trojoką, Michałowskiego, Storczyków, Marzanny, ponownie Armii-Krajowej, Migdałowców i Wantuły. Ze względu na wąskie ulice na trasie, usługę zapewniają minibusy.

– Dzięki linii 989 znacznie poszerzymy możliwości podróżowania komunikacją publiczną po południowej części Katowic. Ze względu na specyfikę infrastruktury drogowej, obsługę tej linii zapewniają minibusy. To dzięki niej będzie teraz łatwiej dotrzeć do takich miejsc jak dworzec kolejowy „Katowice Podlesie”, szkoły, kościoły czy cmentarze. Linia ta umożliwi również przesiadkę na inne już funkcjonujące linie autobusowe – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Pierwszy kurs nowej linii odbył się tego samego dnia o godzinie 4:40. Minibus wyruszył z przystanku Kostuchna Szkoła i dotarł na koniec trasy, czyli do Podlesia Dworca PKP o godzinie 4:58. Cała trasa zajmuje zatem 18 minut. Autobusy na tej linii kursują co pół godziny.