Nowa trasa rowerowa o podwyższonym standardzie w Katowicach: wkrótce ruszą prace!

W przyszłym roku, miłośnicy dwóch kółek będą mieli okazję skorzystać z innowacyjnej infrastruktury rowerowej w Katowicach. Rowerowa autostrada, zwana także velostradą, połączy dwie dzielnice miasta – Giszowiec i Brynów. Projekt jest unikalny dla tego regionu Polski ze względu na podwyższony standard drogi dedykowanej dla cyklistów.

Wybór ekipy, która zajmie się realizacją tej inwestycji, został już dokonany. Spośród dziesięciu propozycji zgłoszonych w ramach procedury przetargowej, komisja przetargowa zdecydowała się na ofertę przedstawioną przez firmę Drogpol. Koszt owego przedsięwzięcia szacowany jest na nieco ponad 11,5 miliona złotych. Po prawomocnym zatwierdzeniu wyboru wykonawcy, zostanie podpisane stosowne porozumienie.

Velostrada, innymi słowy rowerowa autostrada, to nowoczesna infrastruktura zapewniająca bezkolizyjność i szybkość podróży przewyższającą możliwości standardowych dróg rowerowych. Od 2015 roku w Katowicach udało się stworzyć 46 kilometrów takiej infrastruktury, na co przeznaczono ponad 43 miliony złotych. Obecnie trwają prace nad kolejnymi trasami w dzielnicach Giszowiec, Dąbrówka Mała i Szopienice-Burowiec.

Do przetargu na budowę pierwszej katowickiej velostrady wpłynęło dziesięć ofert, z czego dziewięć było w granicach założonego budżetu. Jak informuje prezydent Katowic, Marcin Krupa, inwestycję rzędu blisko 11,5 miliona złotych realizować będzie firma Drogpol. Nowe bezkolizyjne połączenie rowerowe o szerokości 4 metrów umożliwi bezpieczne i efektywne przemieszczanie się pomiędzy Brynowem, Muchowcem i Giszowcem. Dodatkowo stworzy możliwość dojazdu do innych części miasta jak Nikiszowiec czy Szopienice.