Nowe autobusy hybrydowe na ulicach Katowic

Od niedawna mieszkańcy Katowic mają możliwość podróżowania nowymi, ekologicznymi autobusami hybrydowymi wyprodukowanymi przez Volvo Bus Corporation. Umowa dotycząca tych pojazdów została zawarta w połowie poprzedniego roku, a obecnie pierwsze cztery z nich już kursują na katowickich trasach.

Prezydent Katowic, Marcin Krupa, podkreśla, że miasto nieustannie dąży do unowocześniania taboru autobusowego PKM Katowice, aby stał się on bardziej ekologiczny i wygodny dla pasażerów. Ponad 50% pojazdów spełnia normę EURO 6, przeszło 30% normę EEV, a 20 z nich posiada napęd elektryczny. Wprowadzenie nowoczesnych i komfortowych autobusów może skłonić mieszkańców do korzystania z tego środka transportu, wspierając tym samym ideę zrównoważonego transportu promowaną w mieście. Prezydent dodaje, że pierwsze hybrydowe autobusy już wożą mieszkańców, a w sumie na ich ulice trafi 22 takich pojazdów. Ostatnie z nich zostaną dostarczone w drugiej połowie bieżącego roku.

Autobusy hybrydowe łączą w sobie dwa rodzaje silników – spalinowy i elektryczny. Silnik spalinowy jest zgodny z normą EURO 6, natomiast jednostka elektryczna zapewnia sprawne poruszanie się po mieście przy niższych prędkościach. W przypadku potrzeby większej mocy, na przykład podczas jazdy z wyższą prędkością, korzysta się z silnika spalinowego. Planowane jest również wyznaczenie stref zeroemisyjnych dla tych nowoczesnych pojazdów, w których będą one poruszać się wyłącznie na napędzie elektrycznym.