Zatrzymanie oszustów stosujących metodę „na policjanta” na Śląsku

Funkcjonariusze śląskiej policji zatrzymali siedmioro osób podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, która wyłudzała pieniądze od swoich ofiar, korzystając z metody oszustwa znanej jako „na policjanta”. Ustalono, że sprawcy oszukali swoje ofiary na kwotę co najmniej 1,5 miliona złotych. W ramach przestępczej działalności dzwonili do wybranych osób z terenu Wielkiej Brytanii, informując ich o rzekomych akcjach policyjnych skierowanych przeciwko bankowym pracownikom. Śledztwo nadal ma charakter rozwojowy, a kolejne zatrzymania są przewidywane.

Śląscy kryminalni prowadzą śledztwo dotyczące tej grupy przestępczej od 2021 roku. Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zajmuje się sprawą od tego czasu. Po zebraniu odpowiednich dowodów, Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wszczęła w tej sprawie śledztwo i powierzyła je do dalszego prowadzenia funkcjonariuszom śląskiej policji. W toku postępowania ustalono tożsamość członków zorganizowanej grupy przestępczej, w tym osoby odpowiedzialnej za koncepcję i organizację całego procederu.

Śledczy poznali również strukturę hierarchiczną grupy oraz szczegółowy sposób jej funkcjonowania, w tym przeprowadzanie przekazów pieniężnych między poszczególnymi członkami organizacji. Dzięki temu udało się zatrzymać siedem osób, podejrzanych o udział w przestępczej działalności. Mimo sukcesów śląskiej policji, śledztwo nadal trwa, a związane z tym kolejne zatrzymania są możliwe w najbliższej przyszłości.