Obchody Rocznicy Nadania Praw Miejskich Katowicom: Uwieńczone Gwiazdorskim Koncertem

11 września to data, w której Katowice co roku obchodzą rocznicę nadania praw miejskich. W tym roku, uroczystość zaczęła się już na początku miesiąca, 1 września, kiedy to oficjalnie rozpoczęły się jarmarki na miejscowym rynku. Te tradycyjne targi potrwają do 17 września, a ich rozpoczęcie stanowiło jedną z wielu atrakcji przygotowanych dla mieszkańców i gości miasta.

Głównym punktem tegorocznych obchodów jest majestatyczny koncert „Urodziny Miasta Kocham Katowice”, który odbędzie się w katowickiej Strefie Kultury 9 września. Ten muzyczny spektakl wyróżnia się wyjątkową obsadą artystyczną oraz specjalną formułą prezentacji.

Zgodnie z tradycją, każdy rok przynosi nowego dyrektora artystycznego koncertu – od zeszłego roku nawet dwóch. Każdy z nich musiał stawić czoła temu samemu wyzwaniu – stworzyć unikalny repertuar dedykowany Katowicom, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, będącymi wybitnymi postaciami polskiego rynku muzycznego. Koncert plenerowy „Urodziny Miasta” zawsze był jedyną okazją, aby usłyszeć te specjalnie przygotowane utwory.

W przeszłości dyrektorską funkcję pełnili tacy artyści jak Organek, Abradab czy Krzysztof Zalewski – ten ostatni miał okazję prowadzić koncert podwójnej okazji: urodzin Katowic i jubileuszu Spodka. Z kolei w 2022 roku rolę dyrektorów artystycznych objęli Brodka i Vito Bambino. W tym roku, prestiżowym tytułem mogą pochwalić się Mrozu i GrubSon – czołowi przedstawiciele gatunków rhythm and blues oraz rap.