Polityka inwestycyjna w zakresie mieszkalnictwa nie jest powszechna w polskich miastach, mimo istnienia 64 tys. pustostanów

Polskie miasta rzadko angażują się w aktywne inwestowanie w sektor mieszkalnictwa, a jednocześnie w kraju mamy do czynienia z problemem niemal 64 tysięcy niewykorzystanych lokali – takie są obserwacje wynikające z dwóch najnowszych raportów wydanych przez Obserwatorium Polityki Miejskiej.

Jeden z tych dokumentów skupia się na roli miast jako inwestorów na rynku mieszkaniowym. Analiza danych publicznej statystyki pokazuje, że spośród miliona mieszkań wybudowanych w latach 2017-2021, ponad 61,7% zostało oddanych do użytku przez deweloperów. O powstanie kolejnych 35,6% mieszkań zadbali właściciele prywatni. Szczególnie silną pozycję na rynku mieszkaniowym widzimy u deweloperów działających w dużych miastach – stanowią oni aż 90% udziału w efektach budownictwa mieszkaniowego.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku mniejszych miast, gdzie najwięcej nowo powstałych mieszkań (53%) pochodzi ze sektora indywidualnego. Z obserwacji wynika, że miasta zaangażowane są w tworzenie zasobów mieszkaniowych jedynie na niewielką skalę. W latach 2017-2021, ponad połowa badanych miast nie wybudowała nawet jednego mieszkania.