Pomimo zimy, rozwija się infrastruktura parkingowa na terenie Katowice Airport

Mimo niskich temperatur, rozbudowa infrastruktury parkingowej na terenie Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach nabiera tempa. Projekt przewiduje miejsca dla 757 pojazdów. Osoby korzystające z tego parkingu będą mogły skorzystać z bezpłatnej komunikacji elektrycznej do terminalu. Jednakże nie jest to jedyna inwestycja realizowana w tym miejscu – równolegle prowadzone są prace mające na celu zwiększenie ilości zieleni wokół lotniska oraz organizowany jest przetarg na budowę terminalu przeładunkowego z przyległą bazą paliw.

Nowo powstające miejsce postojowe dla samochodów będzie położone nieco dalej od obecnych terminali Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach. To jednak stan przejściowy, ponieważ już wkrótce w tym miejscu ma powstać nowy terminal, co umiejscowi parking w bezpośrednim sąsiedztwie.

Rozbudowa parkingów to część największej inwestycji kolejowej realizowanej na Śląsku. W jej ramach została uruchomiona linia kolejowa do Pyrzowic.

Zlokalizowany przy rondzie nowy parking, powstaje jako element inwestycji obejmującej budowę bezkolizyjnego skrzyżowania drogi wojewódzkiej numer 913 z linią kolejową numer 182. Już teraz widoczne są pierwsze efekty tej inwestycji. Przedstawiciele lotniska podkreślają, że parking będzie w pełni oświetlony, monitorowany i wyposażony w najnowocześniejszy system parkingowy. Zajmuje on powierzchnię 2,6 ha.

Innowacyjnym rozwiązaniem jest zapewnienie pasażerom bezpłatnego transportu do terminalu. Osoby pozostawiające swoje pojazdy na tym parkingu będą mogły skorzystać z usług specjalnego, elektrycznego autobusu lotniskowego.

Planowany termin oddania nowego parkingu do użytku to czerwiec 2024 roku. Koszt budowy szacowany jest na 15 mln zł brutto. Głównym wykonawcą prac jest firma Drogopol sp. z o.o. Nowy obiekt będzie spełniał najwyższe standardy ochrony środowiska, a zamontowane urządzenia pozwolą na retencjonowanie oraz, w razie konieczności, oczyszczanie wód opadowych i roztopowych.