Problemy z zalewiskami przy Ikei w Katowicach i przetarg na modernizację przepompowni

Zjawisko zalewisk po ulewnych opadach w okolicach Ikei w Katowicach jeszcze przez jakiś czas może nie zniknąć. Istnieje ryzyko unieważnienia przetargu na poprawienie sytuacji systemów przepompowni przy drodze ekspresowej S86 w Katowicach. Choć nie ma jeszcze oficjalnej decyzji, to wszystkie zgłoszone propozycje przekraczają środki finansowe przeznaczone na te cele przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Druga stacja pompowania, która miałaby powstać obok salonu Agaty, nadal oczekuje na ogłoszenie przetargu. W międzyczasie, dziś po intensywnych opadach deszczu, pod wiaduktem ponownie utworzyło się duże zalewisko.

Po każdej ulewie, zagłębienie w pobliżu Agaty w Katowicach jest zalane wodą. W związku z tym, budowa dwóch stacji przepompowni deszczówki – jednej przy drodze ekspresowej S86, a drugiej tuż przy Agacie i Ikei – jest koniecznością. Węzeł komunikacyjny S86 umożliwiający kierowcom dojazd do pobliskich centrów handlowych oraz salonów samochodowych, jest ważnym miejscem na mapie miasta. Z tego węzła korzysta codziennie kilka tysięcy osób. Niestety, niemalże każdy ulewny deszcz prowadzi do zalania obniżenia zjazdu z S86, a wodę muszą następnie usuwać strażacy. Tak było również kilka dni temu oraz dziś, 23 czerwca, po gwałtownej nawałnicy nad Katowicami.

Obecna przepompownia, która funkcjonuje na miejscu, jest przestarzała i nie radzi sobie z ilością wody spływającej z trzech pasów ruchu drogi ekspresowej S86. Ten fakt skłania do podjęcia działań mających na celu modernizację systemu przepompowni, aby uniknąć dalszych problemów związanych z zalewiskami przy Ikei i Agacie w Katowicach.