Przygotowania służb miejskich w Katowicach do utrzymania dróg na sezon zimowy 2023/2024

Trzy kluczowe instytucje w Katowicach, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Miejski Zarząd Ulic i Mostów oraz Zakład Zieleni Miejskiej, są w pełnej gotowości do realizacji zimowego utrzymania dróg w nadchodzącym sezonie 2023/2024. Posiadają już zapasy rozmaitych materiałów potrzebnych do tego celu – początkowo to 5 tysięcy ton soli drogowej, 300 ton piasku i 162 tony grysu porfirowego. Plany zakładają stopniowe zwiększanie tych rezerw, dostosowane do aktualnych potrzeb.

Zima przynosi wiele radości dla miłośników sportów zimowych czy dzieci, które uwielbiają bawić się na śniegu. Jest też świetny czas na relaksujące spacery po zaśnieżonym parku czy lesie. Ale dla funkcjonowania miasta, zima wiąże się z koniecznością zapewnienia bezpiecznych warunków na drogach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Dlatego już zaraz po zakończeniu poprzedniego sezonu zimowego, służby miejskie rozpoczynają intensywne przygotowania do kolejnego. MPGK Katowice, jako główny koordynator działań w ramach Akcji Zima, monitoruje warunki atmosferyczne bez przerwy, przez całą dobę i 7 dni w tygodniu.

Zarządzany obszar Katowic podzielony jest na kilka rejonów, które objęte są czterema kategoriami i standardami utrzymania zimowego. Obejmują one drogi, parkingi, zatoki autobusowe i liczą ponad 750 kilometrów. W trakcie sezonu zimowego służby odpowiedzialne za ich utrzymanie pokonują nawet do 140 tysięcy kilometrów.