muzeum śląskie katowice

Rajza po Muzeum Śląskim

Z okazji Europejskiego Dnia Języków, w niedzielę będzie można odwiedzić Muzeum Śląskie, by zobaczyć najważniejsze zbiory. Okazja będzie wyjątkowa, bo w tym dniu przewodnicy opowiedzą o nich po angielsku, francusku i w śląskiej godce.

Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto, które w 2001 r. ustanowiła Rada Europy. W całej Europie jego obchody przypadają na  26 września. Celem święta jest zachęcenie do nauki języków obcych oraz ukazywanie zalet różnorodności językowej.

Specjalne oprowadzanie

Muzeum Śląskie organizuje wyjątkowe oprowadzanie co weekend – w każdą sobotę i niedzielę o godzinach 11:00 i 16:00. Jest to zwiedzanie pod hasłem „Rajza po muzeum”, czyli ok. 90-minutowy spacer z przewodnikiem po wystawach stałych Muzeum Śląskiego. Podczas zwiedzania można się zapoznać z najważniejszymi dziełami z kolekcji Muzeum Śląskiego. Zwłaszcza z tymi, które skrywają się pod powierzchnią ziemi głównego muzealnego obiektu.

Spacer industrialny

Z kolei o godzinie 12:30 odbędzie się tzw. „Byzuch u Ferdynanda”. To trwający  około godziny „industrialny” spacer po terenie zewnętrznym muzeum. Podczas tego oprowadzania przewodnicy przedstawiają historię działającej w tym miejscu historycznej już kopalni, pierwotnie noszącej nazwę Ferdinand. Jeśli pozwalają na to warunki atmosferyczne, w ramach zwiedzania grupa wjeżdża również na 40-metrową wieżę byłego szybu kopalnianego, która obecnie pełni funkcję platformy widokowej.

Jak informuje Muzeum Śląskie, w niedzielę o godz. 11:30 odbędzie „Rajza po muzeum” w języku francuskim, o 13:00 – „Byzuch u Ferdynanda” w godce śląskiej, a o 16:30 – znów „Rajza po muzeum”, tym razem w języku angielskim. Na to wyjątkowe zwiedzanie obowiązują zapisy, liczba miejsc jest ograniczona.