Rowerowa "autostrada" w Katowicach – pierwszy przetarg jeszcze w październiku

W ciągu najbliższego miesiąca, samorząd miasta Katowice planuje ogłosić przetarg na budowę pionierskiej w tym mieście velostrady – infrastruktury rowerowej przypominającej swoją konstrukcją standardową autostradę. Różnić ją będzie brak kolizji z innymi drogami, co zapewni bezpieczeństwo dla pedałujących. Cała trasa zostanie dodatkowo oświetlona i będzie miała 4 metry szerokości.

Przewiduje się, że ta innowacyjna ścieżka rowerowa będzie miała długość 4,4 km i połączy ze sobą dwie części miasta: Giszowiec i Brynów. Z myślą o przyszłości, zaplanowano możliwość jej przedłużenia aż do Mysłowic. Wykonawca tego ambitnego zadania dostanie rok na ukończenie prac.

Obecnie w Katowicach funkcjonuje już 192 km przeznaczonych wyłącznie dla rowerzystów tras, z których aż 45 km powstało po roku 2015. Planowane są kolejne takie inwestycje.

Docelowo, nowa velostrada zaczynać się będzie przy ulicy Kolistej, skąd poprowadzona zostanie pod drogą krajową nr 86, trzymając się śladem nieczynnej już linii kolejowej dla transportu piasku. Przejazd rowerowy połączy się z ulicą Francuską i obszarem w okolicach Katowickiego Parku Leśnego oraz przystanku autobusowego Muchowiec Korty Pętla. Dalej natomiast, droga rowerowa umożliwi dojazd do przejścia pieszo-rowerowego w pobliżu ulicy Huberta oraz skrzyżowania z trasą rowerową nr 1.