Sanepid w Bielsku-Białej zaleca przegotowanie wody przed spożyciem na obszarach Wilamowic i Zasola Bielańskiego

Sytuacja dotycząca jakości wody w rejonie Wilamowic, Zasola Bielańskiego oraz niektórych okolicznych miejscowości spowodowała, że lokalny Sanepid postanowił wydać oficjalne zalecenia. Według tych wytycznych, mieszkańcy tych obszarów mogą korzystać z dostarczanej wody jedynie po jej uprzednim przegotowaniu. W komunikacie instytucji zdrowia publicznego podkreślono, że przeprowadzone badania wykazały obecność bakterii Clostridium perfringens w próbkach wodzie.

W związku z powyższym, specjaliści z Sanepidu wyrazili swoje stanowisko. Zalecili oni, aby mieszkańcy tych obszarów przed spożyciem każdej porcji wody dokonywali jej gotowania przez co najmniej 2 minuty. Ta sama procedura powinna być stosowana również dla wody używanej do kąpieli noworodków, osób o osłabionej odporności oraz do mycia zębów. Podobnie powinna zostać potraktowana woda używana do płukania owoców i warzyw przeznaczonych do spożycia na surowo, a także do mycia naczyń. Wskazano też, że woda po ugotowaniu nie powinna być gwałtownie schładzana.

Informacje na temat obecności bakterii Clostridium perfringens w wodzie pochodzą z badań przeprowadzonych przez epidemiologów. Próbki wody, w których wykryto te bakterie, zostały pobrane ze stacji uzdatniania wody znajdującej się w Kobiernicach, należącej do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Eksperci przeprowadzili analizy próbek pobranych 17, 19, 22 i 26 stycznia.

Zalecenia dotyczące przegotowywania wody obowiązują na terenie całych Wilamowic (z wyjątkiem ulicy Zacisznej i części Paderewskiego), Zasola Bielańskiego, dużego obszaru Hecznarowic oraz części Starej Wsi, Pisarzowic, Bielan i Jawiszowic.