Stanisław Jakubowski, ikona fotografii prasowej Górnego Śląska, zdobywcą Odznaki Zasłużony dla Polskiej Agencji Prasowej

W czwartek do rąk Stanisława Jakubowskiego, wybitnego reprezentanta śląskiej fotografii prasowej, trafiła prestiżowa Odznaka Zasłużony dla Polskiej Agencji Prasowej. Laureat wyróżnienia dostrzegany jest jako postać, która zawsze znajdowała się w centrum najważniejszych wydarzeń na Górnym Śląsku. Wśród jej uroczystych doniosłości podkreślał Marek Błoński, likwidator PAP.

Błoński, były długotrwały korespondent Agencji z Katowic, rozpoczął swoje przemówienie odniesieniem do słynnych słów Roberta Capy, renomowanego fotoreportera pochodzenia węgierskiego. Cytując Capę, powiedział: „Jeśli twoje zdjęcia nie są wystarczająco dobre, nie jesteś wystarczająco blisko”.

„Stanisław Jakubowski nigdy nie stronił od bycia blisko wydarzeń, które teraz stanowią część naszej historii. (…) Był on naoczny świadkiem wielkich operacji ratunkowych prowadzonych w kopalniach. Za udokumentowanie jednej z nich, otrzymał prestiżową nagrodę World Press Photo. Jego sukces jest dla nas źródłem dumy i splendoru – śląski fotoreporter zdobył to wyróżnienie” – argumentował Błoński.

Podczas uroczystości XIX edycji konkursu dziennikarskiego Silesia Press, który odbył się w Katowicach, 90-letni Jakubowski został uhonorowany Odznaką.