Sugestie dotyczące przywrócenia supermetropolii Katowice

Istnieje propozycja, aby przekształcić miasto Katowice w supermetropolię z populacją około dwóch milionów mieszkańców. Ten gigantyczny organizm miejski miałby zawierać w swoim zarządzie 18 miast z województwa śląskiego. Pomysł ten spotyka się jednak z czysto praktyczną kwestią – jak taka supermetropolia miałaby efektywnie funkcjonować, skoro obecna struktura metropolitalna nie spełnia oczekiwań?

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, jedyna metropolia ustalonej prawnie w Polsce, obchodziła swój sześciu rocznicę istnienia 1 lipca. Mimo że jej stworzenie miało na celu umocnienie i ułatwienie współpracy między lokalnymi samorządami, po upływie sześciu lat wydaje się, że nie ma jeszcze klarownego planu dotyczącego tego, jak ta współpraca powinna wyglądać i jaki zakres działań powinna obejmować.

Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia, komentuje: „Meliśmy zamiar przeprowadzić jeden wspólny projekt dotyczący budowy spalarni na skalę metropolitalną, ale okazało się, że nie jesteśmy w stanie tego zrealizować, ponieważ obecne przepisy nam na to nie pozwalają. W rezultacie metropolia musiała wycofać się z tego przedsięwzięcia, mimo że była to jedna z głównych przyczyn jej powołania do życia”.