Światowe Dni Młodzieży: Śląska młodzież doświadcza portugalskiej kultury i gościnności

Na początek sierpnia, dokładnie 1. dnia tego miesiąca, Lizbona w Portugalii stała się gospodarzem inauguracji Światowych Dni Młodzieży. Młodzież ze Śląska również znalazła się wśród wielokulturowego tłumu uczestników, z których niektórzy pokonali długą drogę do celu nawet na rowerach. Ale jak odbywa się tak wielka międzynarodowa impreza oczami młodych ludzi ze Śląska?

Niezliczone okazje do poznania portugalskich obyczajów, duchowości i różnorodnej kultury oferowane były podczas Dni Diecezji. Według relacji księdza Artura Pytla z diecezji gliwickiej, dla młodych ludzi, z którymi rozmawiał, był to czas pełen serdeczności, otwartości i darowania swojego serca całkowicie nieznajomym. Pomimo braku wcześniejszej znajomości z nimi, miejscowi otworzyli dla nich swoje domy, zapewnili przyjęcie i gościnność. Bez wyjątku wszyscy śląscy uczestnicy byli z tego powodu wniebowzięci.

Oficjalne rozpoczęcie Światowych Dni Młodzieży miało miejsce 1 sierpnia za sprawą mszy inaugurującej, którą poprowadził Manuel Clemente, kardynał i arcybiskup Lizbony. Msza ta zgromadziła zarówno młodzież ze Śląska, jak i młodych pielgrzymów z innych regionów Polski. Kardynał skierował do zgromadzonych słowa powitania, zachęcając ich do poczucia się „jak u siebie w domu” podczas ich pobytu w stolicy Portugalii.