Uroczyste inauguracyjne otwarcie odnowionego parku miejskiego zaplanowane na 26 sierpnia

W wyniku procesu rewitalizacji, teren wokół stawu został przekształcony i uporządkowany. Głównym punktem tego obiektu jest plaża, która przeniesie mieszkańców do letniego nastroju. Uzupełnieniem jest pomost, który częściowo jest stały, a częściowo pływa na powierzchni wody, równolegle do ścieżki dla pieszych. Z myślą o osobach niepełnosprawnych przygotowano specjalnie dostosowane trasy. Mieszkańcy mogą również korzystać z leżaków czy ławek, a także altan piknikowych. Dodatkowo, na miejscu powstały dwa boiska do siatkówki plażowej.

Teren stawu został oświetlony za pomocą lamp solarnych. Zamontowano również monitoring, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom. Przygotowano miejsca przeznaczone dla foodtrucków, stworzono strefę z przenośnymi toaletami oraz wymieniono nawierzchnię na parkingu. Obszar wokół stawu został dodatkowo ozdobiony nowymi roślinami, pozostawiając przy tym stare drzewa rosnące przy linii lasu. Na terenie obsadzono wielopiętrowe rośliny rodzime i miododajne oraz starodawne odmiany drzew owocowych.

Całość inwestycji kosztowała 7 milionów złotych. Jak podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic, głównym celem rewitalizacji było przystosowanie plaży i małego stawu do funkcjonowania jako kąpielisko. Dzięki budowie altan i dwóch boisk do siatkówki plażowej, mieszkańcy miasta zyskują nowe miejsce rekreacji – dodaje prezydent. Zaznacza on również, że o bezpieczeństwo osób korzystających z plaży w sezonie letnim będą dbać wykwalifikowani ratownicy.