Uroczystość Bożego Ciała w Katowicach 8 czerwca 2023

8 czerwca 2023 roku, w czwartek, Kościół Katolicki obchodził Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znaną również jako Boże Ciało. Tego dnia ulice wielu miast Polski tętniły życiem, gdyż odbywały się procesje ku czci tej uroczystości. Również w Katowicach wierni z różnych parafii wzięli udział w kilku procesjach. Najbardziej okazała i liczna z nich miała miejsce o 8:30 rano, wyruszając spod kościoła Mariackiego, a następnie zmierzając do Archikatedry Chrystusa Króla. Na zakończenie tego wydarzenia wystąpił abp. Adrian Galbas, nowo mianowany metropolita katowicki.

Boże Ciało co roku przyciąga ogromną liczbę uczestników – wiernych Kościoła Katolickiego, którzy przemierzają ulice miast, idąc za Najświętszym Sakramentem, by okazać swoje przywiązanie do wiary. Jak podkreślił ks. Łukasz Gaweł, proboszcz parafii katedralnej w Katowicach: „W istocie chodzi o wyznanie wiary w Jezusa Chrystusa obecnego w najświętszym sakramencie, naszego Pana i Zbawiciela. Wyruszamy na ulice miasta, by dać świadectwo naszej wierze”.

W Katowicach w 2023 roku miało miejsce kilka procesji ku czci uroczystości Bożego Ciała. Szczególnie liczny i okazały pochód odbył się na terenie Śródmieścia. Ks. Łukasz Gaweł dodał: „Najprawdopodobniej jest to największa procesja związana z dekanatem Katowice-Śródmieście. Wyruszamy spod kościoła Mariackiego, przejdziemy ul. Mariacką, Francuską i Jagiellońską do katowickiej katedry. Tam zostanie odprawiona główna msza święta”.