W Mikołowie samorządowi udało się pozyskać blisko 10 mln zł dofinansowania z funduszy norweskich na realizację projektu „Mikołów dla Klimatu”. Do końca 2023 roku miasto ma się mocno zazielenić – w planach jest budowa pokrytych roślinnością wiat przystankowych, ścieżki rowerowej wzdłuż ogrodu botanicznego, modernizacja miejskich parków i stawów, a także zasadzenie ogrodów deszczowych i kwietnych łąk.
W ramach projektu powstanie m.in. ponad 3-kilometrowa ścieżka rowerowa z systemem odzyskiwania deszczówki, biegnąca wzdłuż Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Sam Ogród także zostanie odnowiony – powstanie system retencji wód i nowy parking z zieloną, przepuszczalną nawierzchnią. W części ogrodu zostanie wydzielona plenerowa sala edukacyjna, a nad chodnikami pojawią się zacieniające pergole.
Mniej betonu – więcej zieleni!
Jednym z celów inicjatywy jest m.in. „odbetonowanie” mikołowskiego rynku. Na centralnym skwerze pojawi się kilkanaście nowych drzew z przemyślanym systemem ich nawadniania. Dzięki temu płyta rynku latem zyska więcej zacienionej przestrzeni. Zazielenią się także niektóre przystanki autobusowe – w Mikołowie stanie pięć wiat przystankowych pokrytych roślinnością.
Jak zaznacza rzecznik UM w Mikołowie, Tomasz Rogula, rozwiązanie to pozwoli obniżać temperaturę, zniwelować tzw. wyspy ciepła, a tym samym poprawi jakość powietrza i mikroklimat.
Modernizacja miejskich parków
To jednak jeszcze nie wszystkie zaplanowane zmiany. Nowe oblicze uzyskają także alejki w zabytkowym mikołowskim parku Planty, które otrzymają nową mineralną nawierzchnię. Pojawią się tam również nowe krzewy, zrekultywowany zostanie także staw, w którym miasto zainstaluje napowietrzającą fontannę.
Rozbudowy doczeka się też Park Trzech Pokoleń. Powstaną w nim zielone parkingi, kwietne łąki oraz ogrody deszczowe. Teren zostanie obsadzony rabatami miododajnych roślin, a parkowe alejki wieczorami doświetlą lampy zasilane energią słoneczną.
Miasto dobrych zmian
W ostatnim czasie przestrzeń miejska w Mikołowie przechodzi dużą metamorfozę. Niedawno zakończył się kluczowy etap projektu centrum przesiadkowego, a obszar dworca autobusowego zyskał nowe wiaty przystankowe, podgrzewane ławki oraz system informacji pasażerów. W mieście powstało niemal 200 nowych miejsc parkingowych i przebudowano drogi, by upłynnić ruch w centrum miasta. A projekt „Mikołów dla Klimatu” to kolejna cegiełka w działaniach na rzecz poprawy życia mieszkańców.