bulwary czarnej przemszy

Odnowione Bulwary Czarnej Przemszy do końca 2021

W Będzinie trwa obecnie III etap modernizacji Bulwarów Czarnej Przemszy. Realizacja inwestycji trwa etapami od 2018 roku i systematycznie odmienia wizerunek miasta. W tym etapie pojawią się kolejne nowości, a wśród nich m.in. deszczowy ogród, hamaki oraz nowe ścieżki rowerowe.

Tym razem nowe oblicze otrzyma przestrzeń bulwarów w rejonie miejskiej biblioteki oraz ulicy Krasickiego w kierunku Sosnowca. Jeszcze tylko kilka miesięcy, a miejsce to będzie wspaniałym obszarem rekreacji i wypoczynku dostępnym dla wszystkich mieszkańców Będzina.

Prace nad trzecim etapem bulwarów Czarnej Przemszy trwają. Obecnie usuwana jest stara i układana nowa nawierzchnia, która będzie tworzyła ścieżki piesze oraz rowerowe. Wyprowadzone zostały instalacje elektryczne, niezbędne do podłączenia oświetlenia bulwarów. Zostało oczyszczone również koryto rzeki – informuje Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.

Według planu przebudowa zakończy się w grudniu 2021 roku

Przetarg na budowę tej inwestycji wygrało konsorcjum firm z jaworznicką spółką GAMA na czele. Współpracuje ona z partnerskimi firmami Ecc Pax z Jaworzna oraz Eko Projekt z Sosnowca. Na modernizację i przebudowę kolejnego odcinka Bulwarów Czarnej Przemszy miasto przeznaczy 3 miliony złotych. Gminie udało się pozyskać dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego WSL, dzięki czemu blisko 2 miliony złotych pokryją fundusze z Unii Europejskiej.

Wszystkie zaplanowane prace powinny się zakończyć do końca 2021 roku.

Będzin górą!

Po modernizacji najbardziej reprezentacyjnym miejscem na Bulwarach będzie plac przed biblioteką. Pojawi się na nim nowoczesna nawierzchnia z prostokątnych betonowych płyt, poprzecinana posadzoną trawą. Wśród dużej ilości zieleni znajdą się tu także drewniane siedziska oraz duży napis „Będzin górą!” w kolorystyce czerwono-szarej. Przed nim stanie dużych rozmiarów rama, która będzie zachęcać do  wykonania pamiątkowego zdjęcia z Będzina.

Deszczowy ogród i trasy rowerowe

W ramach inwestycji powstanie także na odcinku 100 metrów specjalny deszczowy ogród, wykorzystujący naturalne ukształtowanie terenu. Dzięki odpowiednio dobranej roślinności, ogród będzie sprzyjał zbieraniu oraz oczyszczaniu wody opadowej. W pobliżu powstanie również kładka dla rowerzystów.

Cały obszar zyska nowe oświetlenie, które zagwarantuje spacerowiczom bezpieczeństwo po zmroku. Na odcinku od ul. Piłsudskiego do ul. Krasickiego zostanie poprowadzona ścieżka rowerowa. Nie zabranie nowych deptaków z infrastrukturą do rekreacji i utrzymania porządku, w tym: ławki, stojaki rowerowe oraz kosze na psie odchody. Będzie również stacja naprawcza, która umożliwi szybki serwis rowerów.

Nowe miejsca parkingowe

W projekcie przewidziano też remont ulicy Podjazie od wjazdu z ul. Piłsudskiego do zjazdu na parking za biblioteką.

Na tym odcinku zostanie wymieniona nawierzchnia, a wzdłuż jezdni powstaną miejsca postojowe, dzięki czemu kierowcy nie będą już tarasować chodnika. Ponadto dwukrotnie zwiększy się liczba miejsc postojowych na parkingu za biblioteką, który w całości zostanie przebudowany – mówi Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik prasowy UM w Będzinie.