Woda pochodzi głównie z jeziora Goczałkowickiego i jest miękka – to znaczy zawiera stosunkowo niskie stężenie węglanu wapnia i innych jonów, co pozytywnie wpływa na stan pralek i czajników. Mowa o katowickim kranie, przez który płynie ponad tysiąc kilometrów sieci wodociągowej. Z okazji przypadającego 22 marca Światowego Dnia Wody rusza akcja informacyjna dla mieszkańców Katowic.
„Warto pamiętać o tym, że woda dostarczana przez Wodociągi jest znacznie tańsza niż ta butelkowana, którą możemy kupić w sklepach, a nie jest w niczym gorsza. Oprócz oszczędności finansowych, dochodzą też korzyści ekologiczne. Picie wody z kranu to mniejsze zużycie plastikowych opakowań na wodę” – mówi Stanisław Krusz, prezes zarządu spółki Katowickie Wodociągi S.A.
Miasto Katowice aktywnie edukuje mieszkańców na temat bezpieczeństwa picia wody z kranu.
„W Katowicach nieustannie zachęcamy do postaw proekologicznych. Mieszkańcy otrzymują zwolnienie z podatku od nieruchomości, gdy zdecydują się na założenie zielonej fasady czy zielonego dachu. Zachęcamy także do picia kranówki. Stąd różne akcje informacyjne, happeningi czy poidełka, które promują picie kranówki w miejscach publicznych. Zbliżający się Światowy Dzień Wody to świetna okazja, by przypomnieć skąd się bierze woda w kranach mieszkańców, kto ją sprawdza czy możną ją pić, a na koniec, co się dzieje z naszymi ściekami” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.